USA 0:1 Česko

bezpečnostní sbor

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Posílí 'záložáci' policii a celníky? Pomáhali by na hranicích nebo při demonstracích, navrhuje Ondráček

Aktivní zálohy by do budoucna nemusela mít jen armáda. Poslanci z bezpečnostního výboru chtějí prosadit, aby posily připravené k okamžitému nasazení měly všechny bezpečnostní sbory. Pomáhaly by tedy i policii, celníkům a vězeňské službě. Stát by je mohl povolat v případě nouze, třeba k ostraze hranic, při rizikových demonstracích nebo jako pomoc při pátrání.

Policisté, celníci a hasiči dostanou od léta přidáno, dohodli se Chovanec s Babišem

| ČTK |Zprávy z domova

Členům bezpečnostních sborů se od letošního července zřejmě zvýší platy o deset procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. Po společném jednání to ve čtvrtek oznámili ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh na zvyšování platů ještě musí schválit vláda.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Polovina vězeňských dozorců je ve finanční tísni. Nahrává to korupci

Polovina pracovníků vězeňské služby žije na pokraji nouze. Je tak náchylnější ke korupci a podvodům. Upozornil na to někdejší generální ředitel vězeňské služby Jiří Tregler. Dozorci podle něj mají velmi nízké platy, ke kterým si nesmí přivydělávat. Při úsporných opatřeních před třemi lety navíc přišli o desetinu platu. Stejně jsou na tom policisté. Odboráři tvrdí, že s nedostatkem peněz bojuje až třetina sboru.