Kus od Jeruzaléma se nachází Tel Moca, místo, kde čeští vědci zkoumají jedinečnou sakrální stavbu, která by mohla napovědět o dějinách starého Izraele a formování judaismu.
Více než polovina dotázaných míní, že víra v Boha lidi více rozděluje, než spojuje. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK.
„To, co jsme tu našli, je chrám z doby Davida a Šalamouna, jen sedm kilometrů od Jeruzaléma, a vypadá úplně přesně jako chrám, který byl podle Bible postavený Šalamounem v Jeruzalémě.“
V soutěži hlasovali posluchači ve dvou hlavních kategoriích – veřejnoprávní a autorské. Třetí cenu odborné poroty udělil soubor osobností z audiovizuálního průmyslu.
Sedm století stará gotická freska je zatím veřejnosti skrytá, přístup k ní momentálně pomáhá upravit skupina dobrovolníků. Nejprve musí z fary odklidit desítky pytlů lidských ostatků.
„Stali jsme se super konzumní společností, musíme tedy říci, že jde o určitou Boží výzvu. Nejde o trest, jako když se otec rozzlobí a kluka seřeže,“ říká kardinál Dominik Duka.
Na jednu stranu klidný, zdvořilý společník, na druhou emotivní, labilní alkoholik. Takový mohl být český a římský král Václav IV., který bývá ukryt ve stínu svého otce Karla IV.
Za zhruba 23 let dokončil na 70 soch inspirovaných biblickými příběhy, které se nyní rozprostírají po sedmi jeskyních koptského komplexu a dodávají mu starobylý vzhled.
„Kdyby celý svět mi říkal něco, co se vzpírá mému rozumu, nemohl bych takovou věc tvrdit bez odporu svědomí.“ I to jsou slova, která upomínají k odkazu kazatele a taky jazykovědce Jana Husa.
Studénka||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Kde se nachází autentické zápisy – Josefova bible? Žáci po ní marně pátrali. Bibli z koncentráku přitom pečlivě uchovávala manželka paní Hubová až do své smrti, pak se ztratil, píší žáci ze Studénky.
Kardinál Dominik Duka souhlasí s papežem Františkem, že jeden z veršů Otčenáše může být problematický. Upozorňuje ale, že změnit text modlitby není snadné. Papež už změnu Otčenáše schválil.
Text Otčenáše se má změnit. Papež František schválil úpravu jednoho z veršů. Interpretace slov „neuveď nás v pokušení“ podle papeže nebyla přesná, protože Bůh lidi nenavádí k hříchu.
„Snažíme se v ní spojit výsledky současnými výzkumů s ženskými otázkami, jako je tělo, angažovanost, služba, podřízenost, mateřství, sterilita nebo násilí,“ vysvětluje jedna z autorek.
Jsou to dvě stránky v němčině známé jako dopis o Bohu. Bůh je tam ale zmíněn jen v jedné větě, kterou by někdo mohl označit za rouhání. Aukční síň Christie's bude dražit dopis Alberta Einsteina.
Je to svazek, který by mohl být ozdobou každé knihovny. A to nejen soukromé, ale své čestné místo by určitě našel i na policích řady odborných institucí. Vzácnou bibli z konce 17. století našli olomoučtí policisté před časem ve skladu s kradenými věcmi. Přestože se přihlásilo několik zájemců, žádný z nich věrohodně neprokázal vlastnictví knihy.
Město Jablunkov se bude už brzy chlubit zajímavým unikátem. V nejvýchodnějším městě republiky totiž právě vzniká Světové muzeum bible. Zakládá ho skupina nadšenců, kteří posledních šest let objížděli Česko s putovní výstavou a shromažďovali stovky různých výtisků Písma svatého. Teď pro ně našli nový domov v chátrajícím klášteře. Část expozice tam otevřou už tento týden.
Jednou z nejprodávanějších knih světa je i v dnešní době Bible, a právě dnes je její Světový den. V tom, kdo ji zná nejlépe, se pořádají republiková i evropská klání. I přes nálepku národa ateistů ale evropské mistrovství letos ovládli Češi.
Česko je považováno za ateistickou zemi, přesto ti nejlepší znalci Bible ze starého kontinentu jsou právě od nás. Alespoň podle výsledků letošního prvního mistrovství Evropy ve znalostech Bible. Do finále se totiž probojovaly samé české týmy. A v tom vítězném byl i pečovatel a laický kazatel Zdeněk Soviš z Brna.
Úryvky z Bible se od dnešního odpoledne do zítřka ponesou kaplí olomoucké radnice. Čtyřiadvacetihodinové čtení z Bible je součástí festivalu Paschalia olomucensia, který přináší do konce dubna koncerty, promítání filmů či výstavu o nemoci motýlích křídel.
Olomoučané se dnes a zítra mohou zapojit do 24hodinového čtení Bible. Právě jím dnes odstartuje první ročník uměleckých performancí nazvaný Paschalia olomucensia. Akce je organizována u příležitosti cyrilometodějského jubilea - 1150. výročí příchodu svatého Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jeho součástí jsou koncerty, divadelní představení i výstava.
Už počtvrté se letos na mnoha místech České republiky koná Celonárodní čtení Bible. Na náměstích, v knihovnách a na dalších místech lidé čtou především biblické texty vztahující se k Velikonocům.
Začíná velikonoční týden a spolu s ním i Celonárodní čtení Bible. Pokud máte chuť si vyslechnout nebo i veřejně přečíst nějakou pasáž z „knihy knih“, budete mít šanci.