Biden

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Pro Ukrajinu je nezbytné vykořenit korupci, řekl Biden v Kyjevě. A slíbil další pomoc

Spojené státy uvolní pro Ukrajinu novou finanční pomoc ve výši 190 milionů dolarů. Při návštěvě v Kyjevě to oznámil viceprezident USA Joe Biden. S představiteli země Biden mluvil také o reformách, které Ukrajinu čekají, a zdůraznil nutnost vymýtit korupci. A návštěva měla i svůj symbolický rozměr – tedy že USA na Ukrajinu ani dva roky po Euromajdanu nezapomínají.

|Martin Dorazín, ČTK |Zprávy ze světa

Biden je v Kyjevě. Moskva varuje USA před pomocí, jež by 'narušila rovnováhu'

Moskva varuje Američany před pomocí ukrajinské armádě, která bojuje proti separatistům. Před několika dny navštívili tři ukrajinští polní velitelé americký Kongres a vrátili se s příslibem vojenské zbrojní pomoci. Včera večer přiletěl do Kyjeva americký viceprezident Joe Biden. Spekuluje se, že by dnes mohl oznámit dodávky „nesmrtícího materiálu“ pro Ukrajinu.

|Jan Šmíd, Vojtěch Kouřímský |Zprávy ze světa

Americký viceprezident Biden chce ve Francii projednat případný zásah v Sýrii

Návštěva amerického viceprezidenta Joe Bidena v Paříži a jeho setkání s prezidentem Francoisem Hollandem je považováno za začátek nových francouzsko-amerických vztahů. Biden ocenil francouzskou roli při osvobozování Mali od radikálních islamistů a zdůraznil, že boj proti Al-Káidě ve všech jejích podobách je v životním zájmu Spojených států. Tématem jednání má být i Sýrie. Američané tam zvažují možnost vojenské intervence.

|Kateřina Procházková, pir |Zprávy ze světa

Americký viceprezident Biden v Číně utužuje vzájemné vztahy

Do Číny přiletěl americký viceprezident Joe Biden. Při setkání s čínskými politiky se má věnovat především ekonomickým tématům. Jak píší americká média, Biden přijel přesvědčit Číňany, že jejich peníze uložené v amerických dluhopisech, jsou v bezpečí. Čínské noviny naopak připomínají, že budou navázány nové čínsko-americké vztahy. Biden se totiž jede představit i pravděpodobnému příštímu čínskému prezidentovi.

|Igor Maňour, Břetislav Tureček, pir |Zprávy ze světa

Izrael schválil výstavbu dalších bytů ve východním Jeruzalémě

Izrael definitivně schválil výstavbu dalších 1600 bytů v židovské čtvrti ve východním Jeruzalémě. Úřady daly projektu zelenou s odůvodněním, že tak pomáhají řešit bytovou krizi v Izraeli. Palestinci hrozí, že si v září nechají v OSN jednostranně uznat nezávislý stát. Argumentují přitom i osadnickou výstavbou na územích, kde chtějí svůj stát mít.