biomasa

biomasa v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Palestinci sázejí v energetice na obnovitelné zdroje. S biomasou mohou pomoci Češi

Klimatické změny, vysychání, nebo politické problémy na Blízkém východě můžou mít za následek rostoucí migraci. Nepříznivé podmínky ale také nutí tamní národy hledat zajímavá technologická řešení. Izrael už dokázal, že odsolování mořské vody je ekonomicky zajímavé a dokáže zabezpečit celou jeho populaci. Palestinci se zase stávají pionýry ve využití obnovitelné energie, pro kterou mají velice příznivé podmínky. V rozjezdu jim pomáhá i Česká republika.

|Iva Zítková |Regiony

Račice na Litoměřicku rozděluje spor o novou kotelnu na biomasu

Skládat uhlí a pak ho sypat z těžkých uhláků do kotle, nebo otočit knoflíkem a topit? Zdálo by se, že odpověď je celkem jednoduchá. Přesto se v tuto chvíli lidé v Račicích na Litoměřicku přou o vznik nové kotelny na biomasu, která by jim centrální vytápění umožnila. Jedni mají obavy ze zadlužení vesnice, jiní poukazují na zkušenosti řady obcí po celé zemi, které tyto kotelny zrušily. Po letech provozu totiž obvykle vyčerpaly místní zásoby a biomasu musely dovážet draze a zdaleka.

|Květa Moravcová, Pavel Polák, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Svépomocná instalace kotlů na dřevo nebo biomasu zřejmě bude zakázaná

Stát chce pokutovat kutily, kteří si budou chtít sami zprovoznit kotle nebo kamna na dřevo či biomasu. Podle novely zákona o hospodaření s energií si bude muset každý majitel tepelného zařízení na obnovitelné zdroje najmout na zprovoznění odborníka. Když si kotel, nebo kamna zapojí sám, může dostat pokutu až sto tisíc korun.

| A.Rokosová |Regiony

Z Kounova na Rakovnicku zmizí čoudící komíny, obec bude topit biomasou

Úspora energie a čistota ovzduší. To jsou podle starostky obce Kounov na Rakovnicku Dany Bechyňské z KSČM dva důvody, proč se obec rozhodla pro projekt centrálního vytápění biomasou. Od příštího roku zmizí kouřící komíny, kvůli kterým se nad domy často vznáší temný oblak. Na více než stomilionovou investici obec získala dotaci ve výši 85 milionů korun, na zbylých pětadvacet milionů si musí vzít úvěr a na dlouhá léta se zadlužit.

|Vojtěch Berger |Ekonomika

V rakouském Güssingu vsadili na biomasu. Mají levnou elektřinu, teplo, plyn i benzín

Teplo, elektřinu a plnou nádrž našeho auta většinou nechodíme sbírat do lesa. V kraji kolem rakouského města Güssing je to ale jinak. Ze stromů v tamních lesích se získávají energie i pohonné hmoty. Město má díky biomase nakročeno k energetické soběstačnosti. Šetří peníze, láká nové firmy a tamní nápady zvědavě okukuje celý svět.

|Štěpánka Čechová, Michal Šenk |Ekonomika

MPO chystá redukci podpory energie z biomasy a bioplynu

Podpora obnovitelných zdrojů z biomasy a bioplynu by mohla v České republice způsobit podobný problém, jaký nedávno představoval takzvaný solární Boom. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s tím, že připravovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů nepočítá s podporou nových zařízení tohoto typu. Co víc, současnou podporu chce ministerstvo zredukovat.

|Václav Pešička, Lenka Rafaelová |Zprávy z domova

Čeští zemědělci objevili výhody bioplynových stanic

Bioplynové stanice se stávají stále populárnějšími mezi českými zemědělskými podniky. Zatímco loni podalo žádost o dotaci na zřízení bioplynové stanice jen 34 zemědělských podniků, tak letos je to už více než 80 podniků. Farmáři na ně mohou získat stoprocentní úvěry a jejich provozem většinou dotují další nerentabilní části podniků.