bioplynová stanice

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Česko pomohlo na kambodžském venkově postavit téměř 2,5 tisíce bioplynáren

Lesy v jihoasijské Kambodži mizí rychlým tempem. V současnosti patří mezi země s vůbec nejrychlejším tempem odlesňování na světě. Zatímco před čtyřiceti lety pokrýval deštný prales tři čtvrtiny území, dnes jej najdeme už jen na třech procentech území. Počet obyvatel v zemi roste a pro venkovské obyvatele je stále těžší obstarat si třeba jen dřevo na otop a vaření. Řešení ale existuje: malé podzemní bioplynárny, na které lze napojit plynový sporák nebo plynovou lampu. Díky české podpoře bylo na venkově postaveno už skoro 2,5 tisíce bioplynáren.

|Hana Mikulincová, Mirko Kašpar |Regiony

Lidé odmítli stavbu bioplynové stanice, obci hrozí likvidační pokuta

Libkova Voda na Pelhřimovsku čelí žalobě nizozemského investora. Po obci požaduje odškodné 2,5 milionu korun za neuskutečněný záměr na výstavbu bioplynové stanice. Částka je jen o půl milionu nižší, než je celý roční rozpočet obce a mohla by tak být pro vesnici likvidační. Dnes má být jasné, zda bude muset obec skutečně pokutu zaplatit.

|Hana Mikulincová |Regiony

Obyvatelé Libkovy Vody řekli jasné ne bioplynové stanici

Obyvatelé Libkovy Vody na Pelhřimovsku řekli jasné ne bioplynové stanici. V sobotním referendu bylo proti její výstavbě na území obce 111 ze 163 odevzdaných hlasů. Členové občanského sdružení Ochránci zdravé přírody Libkova Voda jsou s výsledky hlasování spokojeni, obec samotnou ale zřejmě čeká žaloba investora.