Podobné potyčky na kyrgyzsko-tádžické hranici jsou časté. Letos koncem dubna si konflikt o vodní zdroj na hranicích mezi těmito republikami vyžádal nejméně šest mrtvých a desítky zraněných.
„V centru Almaty se život vrací k normálu. Dnes jsme vyšli do ulic a nakoupili v supermarketu. Obchody se postupně otevírají a bankomaty začínají fungovat, i když ne všechny,“ popisuje Kazach.
V nejhorším střetu v poslední době mezi dvěma středoasijskými státy, které spolu mají územní spory, přišlo na kyrgyzské straně o život 13 lidí, desítky dalších utrpěly zranění.
Sadyr Žaparov vyhrál podle očekávání se ziskem 79,2 procent hlasů. Voliči kromě nové hlavy státu rozhodli i o změně ústavy. Ta posílí pravomoci hlavy státu.
Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.
Kyrgyzstánem i nadále zmítají nepokoje, které začaly po nedělních parlamentních volbách. V pátek kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov podepsal rezignaci premiéra.
V centru Biškeku již několik hodin zní výstřely a výbuchy. Mezi protestujícími jsou podporovatelé i představitelé politických stran, které se po nedělním hlasování nedostaly do parlamentu.
Atambajev, zbavený v červenci imunity a stíhaný pro podezření z korupce a z kontaktů s podsvětím, byl zadržen 8. srpna po divoké přestřelce, do které se podle vlastního přiznání sám zapojil.
Úřady ve středu tvrdily, že exprezidenta zadržely, ale přívrženci jej zjevně ubránili. Při pokusu o zatčení byl jeden policista zabit, zraněna je další padesátka lidí, z toho polovina policistů.
Podle místních médií museli zasahující těžkooděnci překonat dav střelbou. Zraněno gumovými projektily bylo nejméně deset lidí, mezi nimi i novináři a bývalí poslanci.
Představitelé společnosti Liglass Trading nebyli s to uvést, kdy převedou slibovaných 37 milionů dolarů, které měla firma vyplatit jako podmínku převzetí výstavby.
Střetem s policií skončila v kyrgyzské metropoli Biškeku opoziční demonstrace žádající znárodnění zlatého dolu. Pořádkové síly zasáhly v centru města proti zhruba dvoutisícovému davu slzným plynem a obušky. Několik demonstrantů bylo podle místních médií zraněno.