Česko 1:0 Rakousko

Blažek

| ČTK, Michaela Vydrová, Martin Karlík |Zprávy z domova

ÚS: Exministr spravedlnosti Blažek chyboval, když povolil vydání Torubarova do Ruska

Ústavní soud rozhodl, že exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS chyboval, když povolil vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska. Ten je ve vlasti obžalován z rozsáhlého podvodu. Blažek měl podle soudu počkat na konec azylového řízení. Torubarov opustil Česko za dramatických okolností, později z Ruska znovu uprchl a požádal o azyl v Maďarsku.

|Martin Drtina, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Hasenkopf na veřejnou konfrontaci s Koudelkou nepřišel, spor o amnestii zůstává nevyřešený

Právník Pavel Hasenkopf nakonec na setkání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem nedorazil. Spor okolo autorství prezidentské amnestie tak zůstává nevyřešený. Hasenkopf tvrdí, že finální návrh nepsal on, ale bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Ten na dnešní schůzku přišel, bez účasti Hasenkopfa ji ale označil za zbytečnou.

|Martin Drtina, Martin Křížek, Tereza Bartůňková, krw, bre |Zprávy z domova

Je to absolutní lež, reagoval na Hasenkopfova slova o autorství amnestie Blažek. Zvažuje žalobu

Spor o amnestii skončí zřejmě u soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zvažuje právní kroky proti poradci Kanceláře prezidenta republiky Pavlu Hasenkopfovi za jeho slova, že amnestii napsal právě Blažkův resort. Kolem autorství novoroční prezidentského pardonu se přitom stále objevují nové otazníky.

Blažek se obává odstranění Bradáčové. Je to mimořádně závažné, říká

|Pavel Polák, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Vypadalo to na úspěšné partnerství – razantní vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a protikorupční policie, která rozkrývá velké kauzy. Jenže teď Lenka Bradáčová přišla s tím, že na ni protikorupční policie a její šéf Tomáš Martinec připravili kompromitující materiály. Do sporu se vložil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek a napsal dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi. V něm se Lenky Bradáčové jednoznačně zastal.

|Viktorie Hošková |Zprávy z domova

Stále není jasné, zda Blažek jmenuje pražskou vrchní zástupkyní Bradáčovou

Nový ministr spravedlnosti z ODS Pavel Blažek se zatím nerozhodl, jestli jmenuje pražskou vrchní žalobkyní ústeckou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Řekl to v České televizi. Nový ministr spravedlnosti se chce ale ještě sejít se čtyřmi bývalými státními zástupci a dozvědět se jejich názor na Bradáčovou. V první řadě s nimi ale chce probrat zákon o státním zastupitelství.

|Renáta Prátová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, bre, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Blažek: Resort spravedlnosti je nadřízený státnímu zastupitelství

Státní zástupci by podle nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS neměli mít pravomoci bez kontroly. Například jmenování šéfa připravovaného protikorupčního státního zastupitelství by tak nemělo být v moci pouze jednoho žalobce. Blažek, který ve vládě nahradil svého stranického kolegu Jiřího Pospíšila, zdůraznil, že ministerstvo je státnímu zastupitelství nadřízené.

|Alžběta Havlová, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Blažek nevyloučil jmenování Bradáčové vrchní pražskou žalobkyní

Novým ministrem spravedlnosti se stane advokát a místopředseda ODS Pavel Blažek. Jak řekl MF Dnes, dokáže si představit jmenování Lenky Bradáčové vrchní pražskou žalobkyní. Ještě před tím se ale chce s ní a s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem sejít. Připravenou novelu o státním zastupitelství chce Blažek z vlády stáhnout.