Blšany

Blšany v textech na iROZHLASU

|Jan Kaliba |Fotbal

'Byla to fotbalová romantika, ' vzpomíná Petr Čech na Blšany

Fotbalový brankář Petr Čech hraje za londýnskou Chelsea jednu z nejlepších soutěží na světě a vydělává závratné sumy. Na začátku jeho cesty do velkoklubu ve velkoměstě ale stálo skromné angažmá v malé vesničce. To v Blšanech dostal talentovaný mladík první šanci postavit se do prvoligové branky. Klub jeho mládí ho pak po letech neúspěšně žádal o finanční výpomoc.

|Jan Kaliba |Fotbal

Klobásy ztuchly, Chvalovského duch z Blšan nezmizel

Nejlepší ligové klobásy musejí být v Blšanech. Na to si prý nejzasloužilejší funkcionář samostatného českého fotbalu a obchodník s masem a chmelem František Chvalovský potrpěl. Bývalý brankář, šéf blšanského klubu i fotbalového svazu, podnikatel a vězeň se už skoro deset let neukazuje na veřejnosti a mlčí. Kousek za jeho domem je ale i po pádu blšanského fotbalu na krajskou úroveň rušno. Právě v Blšanech je ze všech fotbalových vesniček, kterých se týká náš letní seriál, ligová minulost nejvíce patrná.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Místo šaten hospoda, místo sprchy řeka – tak se hrál fotbal na vesnici

Fotbalové hřiště je zvláště v menších sídlech místem, kde se vždy odehrávala část společenského života. Fotbal je sportem, který se dodnes drží ve většině obcí včetně malých vesniček. Má to ale stále těžší, protože mladí lidé nejenže mizí z vesnic, ale i z fotbalových trávníků obecně – nabízí se jim rozmanitější škála vhodných výplní volného času než dříve. Období fotbalové romantiky se už těžko vrátí, a tak na něj aspoň zavzpomínáme. Slušovice, kterých se týká dnešní díl našeho seriálu o fotbalových vesnicích, k tomu skýtají ideální příležitost.