Bobra evropského se podařilo do Česka vrátit natolik úspěšně, že jeho počty působí velké problémy. Bobři fatálně narušují protipovodňové nebo rybniční hráze a ucpávají koryta vodních toků.
Bobři likvidují stromy, škody už jdou do desítek tisíc korun. Poškozené dřeviny jsou také nebezpečné pro turisty, kteří do lesů často chodí na procházky.
„Tady je nádherně vidět, jak už si větve začal skládat do vody. Jednotlivé malé větvičky jsou odštípané, ty potom spásá,“ líčí provozovatel voroplavby v Českém Krumlově Radek Šťovíček
Za 30 let se do šumavské přírody vrátily některé druhy rostlin i živočichů jako třeba puštík bělavý. Další druhy rostlin a zvířat se na Šumavu vracejí i díky bezzásahovým zónám.
Bobr evropský se znovu zabydlel na jižní a střední Moravě. A během deseti let by mohl osídlit celou republiku. Zvíře teď do moravských toků vracejí olomoučtí přírodovědci. Vyškolují i takzvanou bobří rychlou rotu, která má lidi naučit s těmito zvířaty žít.
Ani po více než roce není koryto Labe vyčištěné od povodňových nánosů. Povodí Labe by s úklidem mohlo začít prakticky okamžitě. Všechny zakázky na bagrování jsou už vysoutěžené a peníze sehnané. Přesto se začne až za necelý měsíc. Vzácný bobr evropský, který na břehu řeky žije, totiž právě přivádí na svět mláďata.
Upozornění na neobvykle aktivní výskyt bobra evropského dostávají od občanů zoologové ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český les. Znatelné projevy a pobytové stopy jsou na potoce za Dolním Kramolínem, obce nedaleko Chodové Plané.