bodový systém

bodový systém v textech na iROZHLASU

| sva |Zprávy z domova

Bodový systém má trhliny. Postihu ročně uniknou tisíce řidičů, mnozí opakovaně

Česká pravidla pro řidiče nejsou ani zdaleka dokonalá. A mnozí šoféři toho využívají: naučili se totiž velmi efektivní kličky, jak předpisy obcházet. Díky nim každý rok bodům, pokutám i zákazům řízení uniknou tisíce šoférů. Mnozí z nich se navíc postihu vyhýbají opakovaně. A úřady – navzdory průběžně zpřísňovaným vyhláškám – jsou na ně krátké.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Za první pololetí ujelo od dopravní nehody o 600 řidičů více než za stejné období loni

Přibývá řidičů, kteří ujíždějí od dopravních nehod. Za první pololetí letošního roku jich bylo o osm procent víc než za stejné období loni. Vyplývá to z policejních statistik. Ministerstvo dopravy chce postih za takové chování zpřísnit ze současných maximálně pěti na 25 tisíc korun. To kritizuje pravicová opozice, podle ní by se měla vláda ubírat spíš cestou prevence. Revizi bodového systému by mohla sněmovna projednat už na podzim.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Bodový systém funguje v Česku 10 let. Polovina lidí si ho podle průzkumu chválí

Jak ukázal bleskový průzkum společnosti Median pro Český rozhlas, polovina Čechů si bodový systém chválí. Lidé si zároveň myslí, že odečítání bodů za přestupky zlepšilo chování řidičů na silnicích. Češi také vítají některé změny, které připravuje ministerstvo dopravy. Plánuje zdvojnásobit pokuty třeba za jízdu na červenou nebo za telefonování při řízení.