bohoslužba

|Vít Pohanka, Anna Kottová, Filip Harzer |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Papež v Jasné Hoře požehnal Polsku. Odpoledne se sešel s mladými věřícími v Krakově

Polské město Čenstochová přivítalo papeže Františka. Svatý otec sloužil před desítkami tisíc lidí mši připomínající 1050. výročí křtu prvního polského panovníka. Polákům poděkoval za to, že si zachovali katolickou víru navzdory desítkám let komunistické vlády. Novináři si ale všimli především momentu, kdy František při příchodu na mši upadl. Papež se odpoledne v Krakově setkal se statisíci mladými věřícími z celého světa.

| mta, Evelyna Kulíšková |Člověk

Staročeské roráty neboli adventní ranní mše znovu získávají na oblibě

Začala doba adventní. K jejímu vrcholu - Štědrému večeru - zbývá necelý měsíc, který v křesťanské tradici patří také rorátům, ranním bohoslužbám, které lidé doprovázejí českými nebo latinskými zpěvy. Ještě za první republiky na roráty chodily celé rodiny. Lucerničkami si svítily na cestu a pod nohama jim křupal čerstvý sníh. Pak byly doby složitější, ale stará tradice nikdy nezanikla. V poslední době její obliba dokonce roste, hlavně mezi mladými křesťany.

|Zdenka Turková, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Čínské úřady zadržely skupinu křesťanů kvůli bohoslužbě

Čínská policie zadržela další tři desítky členů neregistrované křesťanské církve Šou -wang. Věřící se na náměstí v univerzitní čtvrti Pekingu chystali pořádat velikonoční bohoslužbu pod širým nebem poté, co byli před třemi týdny vykázáni ze svého obvyklého modlitebního místa. Několik kazatelů a zástupců církve je údajně v domácím vězení.