bombový útok

Ke středečnímu atentátu v Ankaře se přihlásili Sokoli osvobození Kurdistánu

| ČTK |Zprávy ze světa

Skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK) se dnes přihlásila ke středečnímu útoku v turecké metropoli Ankaře, při kterém zahynulo 28 lidí a dalších 60 bylo zraněno. Skupina uvedla, že atentát je odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda z rozkazu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informují zahraniční média.

|Štěpán Macháček, Jaromír Marek, msk |Zprávy ze světa

Tureckem otřásla série útoků, cílem byl americký konzulát i policejní stanice

Turecko dnes zasáhly čtyři útoky na hned několik strategických objektů. Pod palbou se ocitl americký konzulát v Istanbulu a bomba vybuchla také na jedné z tamních policejních stanic. Přestřelka, která následovala, si vyžádala čtyři lidské životy včetně policejního pyrotechnika. Další dva útoky se odehrály na jihovýchodě země při hranicích s Irákem, kde zemřeli čtyři policisté a jeden turecký voják.

|Pavel Polák |Historie

Bombový útok na mnichovském Oktoberfestu 1980 mohl být akcí pravicových extremistů

Po 34 letech se objevili noví svědci v případu, který otřásl celým Německem. Vyšetřovatelé by tak mohli znovu otevřít případ bombového útoku na mnichovském Oktoberfestu, který v září roku 1980 stál život 12 lidí. Při výbuchu zemřel také útočník - jednadvacetiletý student geologie Gundolf Köhler. Policisté případ uzavřeli v roce 1982 s tím, že to byla akce jednoho muže.

|Lenka Kabrhelová, Tea Turková, kap |Zprávy ze světa

Spojené státy si připomněly výročí bombového útoku na bostonský maraton

Američané si v úterý připomněli rok od bombového útoku na bostonském maratonu. Při explozi tehdy zemřeli tři lidé a přes 260 jich bylo zraněno. Podle vlády to byl nejvážnější atentát ve Spojených státech od teroristických útoků z 11. září 2001. Obyvatelé Bostonu vzdali čest památce obětí výbuchu minutou ticha a vzpomínkovou akcí. Město pak vyděsil nález dvou podezřelých batohů nedaleko místa loňského útoku. Pyrotechnici je preventivně odpálili.

|Štěpán Macháček, kap |Zprávy ze světa

Při bombovém útoku v Káhiře zahynuli dva lidé, deset bylo zraněno

Tři exploze v Káhiře zabily nejméně dva lidi a dalších deset zranily. První dva výbuchy mířily na stanoviště policie a o život při nich přišel policejní důstojník. Třetí nálož pak vybuchla po dvou hodinách a zabila jednoho z civilistů, kteří se na místě neštěstí sešli. Nálože byly umístěné mezi stromy a pachatelé je odpálili dálkovým ovládáním.