Základní otázka zní: Je realistické sázet na změnu kremelského režimu prostřednictvím demokratičtějších sil? Anebo víc odpovídá skutečnosti změna v podobě následnictví po Putinovi či palácový převrat?
Spletitý životní osud tohoto muže naznačuje jistou naději: i v hloubi Putinovy kohorty jsou určitě lidé, kteří jsou s to pochopit, v čem tkví osudový problém tohoto režimu a jeho neudržitelnosti.
Kdo a kdy přijde po Putinovi? Na to, jak se v Rusku mění vládci, je třeba se podívat do minulosti. Server iROZHLAS.cz přináší přehled odcházení vládců.
Šance, že současný ruský prezident své místo opustí v brzké době, jsou stále malé. Je ale jasné, že vojenský hazard na Ukrajině už jeho moc začal podkopávat.
„Víme, že hlavní obřad se uskuteční 3. září, stejně jako pohřeb, nicméně prezidentův program mu neumožní, aby tam mohl být,“ řekl mluvčí Kremlu Peskov podle agentury AFP novinářům.
Za Gorbačovovu vinu bychom nejspíš měli považovat fakt, že tím, že si nechal vyrazit vládu z rukou, umožnil proces, jímž země dospěla přes období Jelcina až k dnes skoro diktátorskému putinismu.
Šestašedesátiletý Anatolij Čubajs, místopředseda ruské vlády za prezidenta Borise Jelcina, byl převezen do nemocnice. Manželka ruského ekonoma uvedla, že je ve vážném stavu.
Dvaapadesátiletý Vadim Zimin byl před pár dny nalezen vážně zraněný ve svém bytě, v současnosti je v kómatu a lékaři nehovoří o jeho prognóze optimisticky, uvedl list Moskovskij komsomolec.
S 28 miliardami dolarů býval Oleg Děripaska devátým nejbohatším člověkem na světě a nejmajetnějším Rusem. 57letý oligarcha čelí sankcím. Kolabující byznys mu zatím zachránila Putinova přízeň.
V čem můžeme najít podobnosti současné ruské invaze na Ukrajinu a událostí v Čečensku téměř třicet let zpátky? Průsečíky hledá Libor Dvořákv komentáři Českého rozhlasu Plus.
Server iROZHLAS.cz sestavil podrobný profil Romana Abramoviče. Sirotka, který se stal nejbohatším Rusem, přivedl Chelsea k úspěchům a teď, byť sám sankcionován, pomáhá vyjednat mír na Ukrajině.
Osmasedmdesátiletý Leonid Ivašov býval do roku 2002 vysoce postaveným funkcionářem ruské armády, posléze byl propuštěn a hořkost spojená s tímto vývojem je v jeho projevech přítomna dodnes.
Přesně před třiceti lety rezignoval první a poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov, který věřil, že se mu státní uspořádání podaří zachránit.
Lídři Ruska, Ukrajiny a Běloruska – Boris Jelcin, Leonid Kravčuk a Stanislav Šuškevič – před 30 lety podpisem takzvané Bělověžské dohody stvrdili vznik Společenství nezávislých států.
Alkoholové zámky se nejprve objevily ve Švédsku na konci 90. let. Zařízeními se stejnou funkcí mají být od roku 2022 vybaveny všechny dopravní prostředky vyrobené v Evropské unii.
Náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na Praze 6 bude přejmenováno na náměstí Borise Němcova. Pražští radní dnes změnu názvu po zavražděném ruském politikovi odsouhlasili.
Na Silvestra 1999 svět vyslechl skoro neuvěřitelnou zprávu: úřadujícím prezidentem největší země světa se z rozhodnutí Borise Jelcina stal nenápadný bývalý důstojník KGB Vladimir Putin.
Na letošní výroční tiskovou konferenci se akreditovalo skoro 1900 novinářů. Čtyři a půl hodiny odpovídal ruský prezident na otázky, některým se ale vyhnul.
Devátého srpna 1999 udělal Boris Jelcin z tehdejšího šéfa ruských tajných služeb předsedu vlády. A politické výsluní od té doby Putin neopustil, zastává už čtvrtý prezidentský mandát
Putin konsolidoval svou politickou moc pomocí nebetyčné korupce. Je to velmi účinná korupce, která pracuje v jeho prospěch a ku prospěchu jeho nejbližších přátel.
Nejprve 3. října zaútočili odpůrci tehdejšího prezidenta Borise Jelcina na budovu Státní televize. Jelcin vyslal do ulic Moskvy tanky. Vše vyvrcholilo útokem více než tisícovky vojáků na Bílý dům.
Na parlament pak zaútočila střelbou z tanků více než tisícovka vojáků. Boje odstartovalo napadení budovy televize Jelcinovými odpůrci. Po čtvrté hodině odpolední byli zatčeni vůdcové pokusu o převrat.
Popularita komunistického diktátora Josifa Stalina, kterému historici přičítají miliony obětí, dosáhla v Rusku historického maxima za posledních 16 let. Uvedl to list RBK s odvoláním na průzkum nezávislého sociologického střediska Levada.
Před 15 lety předal tehdejší ruský prezident Boris Jelcin otěže potácejícího se ruského státu do rukou svého nástupce, Vladimira Vladimiroviče Putina. Ten nyní vstupuje do čtvrté pětiletky svého vládnutí. Třikrát ho Rusové v přímých volbách zvolili prezidentem a jedno období si od Kremlu odpočinul ve funkci premiéra.