Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy.
Původní obyvatelé, kteří kvůli projektu již ztratili část svého území, mají strach, že městský ruch jim život ještě více zkomplikuje. Otevření města plánuje indonéská vláda na srpen příštího roku.
Láčkovka stydlivá byla vědci objevena už před deseti lety. Studii autoři ovšem publikovali až nyní. Časovou prodlevu způsobila jak vzdálenost Indonésie, tak složité podmínky pro výzkum i pandemie.
Ostrov Borneo sdílí Indonésie s Malajsií a Brunejí. Budoucí indonéská metropole má vzniknout v džungli provincie Východní Kalimantan, přibližně na půli cesty mezi městy Balikpapan a Samarinda.
Kuala Lumpur||David Jakš|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Podle fotografií, které zveřejnilo malajsijské letectvo, byly součástí čínské letecké formace i velkokapacitní transportní stroje Iljušin Il-76 a čínský letoun Xian Y-20.
První z nich dostala jméno podle vnitřku svého květu, který je pokrytý jasně oranžovou síťkou připomínající krajku. Druhá rostlina pak podle vršku květu, který připomíná královskou korunu.
Své pokusy badatelé podnikli v malajsijské části Bornea. Šlo vždy o několikaměsíční expedice, při nichž pozorovali, co se v přírodě změní, když ubudou termiti.
V jeskyni v Indonésii bylo nalezeno nejstarší vyobrazení podoby zvířete. Rudá silueta podobná býku je stará nejméně 40 000 let, a je tak o něco starší než kresby v jeskyních ve Francii nebo Španělsku.
Orangutani na ostrově Borneo vymírají. Za posledních 16 let jich z ostrova zmizelo téměř 15 000. Informuje o tom deník Guardian. Za úbytek orangutanů může hlavně kácení pralesů a lov.
Olomouckým botanikům se podařilo objevit a popsat nový druh hvězdnatky v pralesích ostrova Borneo. Jde už o třetí druh z toho rodu, který si vědci připsali na konto. Ačkoliv rostlinu pojmenovali hvězdnatka nenápadná, jednoho ze členů výpravy málem stála život.
Díky vědcům z olomoucké univerzity zná svět novou rostlinu. S trochou náhody ji přírodovědci našli a popsali během expedice na Borneu. Jedná se o drobnou květinku, která tvarem připomíná vysokou biskupskou čepici a na první pohled vypadá spíš jako houbička.
Rozsáhlé požáry sežehly v Indonésii více než tři miliony hektarů země. Na evakuaci se připravují desetitisíce lidí, v některých městech na ostrovech Borneo a Sumatra je kvůli kouři vidět jen na několik málo metrů. Přes půl milionu Indonésanů trpí akutní infekcí dýchacích cest.
Dvě desítky studentů a jejich kantorů z olomoucké a ostravské univerzity našly při nedávné expedici na Borneu několik druhů bezobratlých živočichů a jednu neznámou rostlinu. V nedotčené přírodě tropického pralesa prováděli dva týdny zoologický a botanický výzkum. Teď je čekají měsíce práce při zpracování materiálu, který v tropickém deštném lese nasbírali.
Zcela nový, vědě dosud neznámý druh rostliny objevili letos odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci při výzkumu v deštných lesích Bornea. Při náhodném pádu ho našel jeden ze studentů vědeckého týmu.