Brasília

|David Koubek, Petr Hašek |Zprávy ze světa

Zlatou brazilskou éru pod prezidentem s českými kořeny připomíná památník

Když v roce 1958 získali brazilští fotbalisté poprvé titul světových šampionů, nové hlavní město Brasília se teprve stavělo. A reprezentanty vítal zpátky doma prezident s českými kořeny Juscelino Kubitschek. Brazílii, kterou se snažil pozvednout a zmodernizovat, nemohlo v té době potkat nic lepšího, než výhra na tak důležité sportovní soutěži.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Německé velvyslanectví v Brasílii se změnilo ve fan zónu. Promítal se fotbal

Německé velvyslanectví v brazilském hlavním městě Brasílii je v klidné čtvrti, v takzvaném sektoru ambasád. Vypadá jak vila filmového režiséra někde na riviéře. Většinou tam rušno zrovna nebývá. Včera to bylo ale úplně jinak. Promítali tam totiž na velkou obrazovku zápas německé reprezentace na fotbalovém mistrovství světa proti Ghaně.

Český patriot vybudoval v Brazílii největší obchod s hudebninami v Latinské Americe

|Jan Kaliba, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Po příchodu vojsk Varšavské smlouvy před 45 lety se naděje Pražského jara definitivně rozplynuly a v Československu začalo znovu přituhovat. Po srpnu 1968 se tisíce lidí rozhodly emigrovat. Reportér Českého rozhlasu ovšem objevil v brazilském hlavním městě Brasília krajana, jehož příběh je paradoxní a možná i úsměvný. Bohumil Med totiž opustil vlast už na jaře 1968, kdy si většina národa užívala uvolněnější atmosféry ve společnosti a cítila naději na změnu poměrů.