Dolní komora naopak neschválila snahu Pavla Žáčka (ODS), aby mezi kandidáty na medaili Za hrdinství figurovala šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.
Při průzkumné sondě hromadného hrobu na ďáblickém hřbitově našli archeologové dvě zachovalé kostry dospělých lidí. Vyloučili ale, že by patřili Zdeně Mašínové starší.
Činnost odbojové skupiny bratří Mašínů vnímal Hradec jako snahu bránit nezávislé Československo jako svobodný stát před komunistickou zvůlí. Režim ho za zradu poslal na deset let do ve vězení.
Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu byli bratři Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.
Druhou nejvyšší podporu, deset milionů korun, přiřkla rada artovému snímku SvětlonoC režisérky Terezy Nvotové. Celkem rada osmi projektům zaslala 64 milionů.
Pětice mladíků s pistolemi proti armádě východoněmecké policie. Cíl jediný: za každou cenu se probojovat do svobodného západního Berlína. O komiks Zatím dobrý hrajeme tento týden v knižní soutěži.
Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty a komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Exhumace není podle magistrátu možná bez prověření možností, jak by proces probíhal.
Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ministerstvo obrany již dříve udělilo vyznamenání také bratrům Ctiradovi a Josefu Mašínovi i jejich otci Josefovi.
Z Lošan k Olbramovicím dojedete poklidnou středočeskou krajinou zhruba za hodinku. A když těch 65 kilometrů překonáte, napadne vás možná něco o dvou světech v jedné zemi, spravedlnosti a absurditě.
Nejvyšší soud odmítl vydat Zdeně Mašínové statek v Lošanech na Kolínsku, který rodině zabavili komunisté. Podle soudu nemůže o majetek žádat bez dalších dědiců. Její bratr Josef ale žije v Americe a soudit se nehodlá. Mašínová se teď chce obrátit na Ústavní soud.
Sourozenci Zdena a Josef Mašínovi chtějí zpátky rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Majetek jim zabavili komunisté a celý ho rodina zatím nedostala zpátky.
Před 60 lety se skupina v čele s bratry Mašíny vydala na cestu z komunistického Československa do západního Berlína. Chtěli se přidat k americké armádě a podílet se na osvobození své země od totalitního režimu. Dramatická cesta nakonec trvala několik dní a při jejich akcích zemřelo sedm lidí. I proto jsou pro řadu obyvatel jejich činy stále velmi kontroverzní.
Činy a následný útěk skupiny bratří Mašínů patří k těm nejznámějším příběhům třetího odboje. Dnes tyto události připomeneme, protože Josef Mašín, který nyní žije v Kalifornii, slaví 80. narozeniny.
Pohřbu Milana Paumera, člena odbojové skupiny bratří Mašínů, se v poděbradském divadle zúčastnily stovky lidí i vysocí zástupci státu. Paumer zemřel předminulý čtvrtek, bylo mu 79 let.
V Poděbradech dnes bude pohřben Milan Paumer. Posledního rozloučení s ním se zúčastní mimo jiné premiér Petr Nečas nebo předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.