Britská centrální banka v únorové zprávě o měnové politice varovala, že podnikatelské investice jsou utlumené a že brexit se na obchodní aktivitě odrazil dříve, než se původně očekávalo.
Británie podle organizace Independent Monitoring Authority porušuje brexitovou dohodu s tím, že požaduje nové žádosti o právo žít a pracovat ve Spojeném Království pro občany Evropské unie.
Vicepremiér Leo Varadkar potvrdil, že pokud se naplní spekulace a Londýn během několika dnů aktivuje článek 16 protokolu, reakcí Evropské unie by bylo pozastavení loni vyjednané obchodní dohody.
Ministryně pro dopravu Nichola Mallonová BBC řekla, že muži „mumlali něco o protokolu“. Místní média uvedla, že dvojice pachatelů dávala najevo rozhořčení nad pobrexitovými obchodními bariérami.
Agentura Reuters píše, že ačkoli odpoutání Británie od EU bylo dokončeno, vztahy Londýna s blokem se zhoršily. Macron se tak stal hlasitým kritikem Londýna za jeho odmítání dodržet podmínky brexitu.
Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel. To jim dává prostor k prosazení dalšího referenda o odtržení od zbytku Spojeného království, vláda v Londýně to ale odmítá.
Francie tvrdí, že úřady na Jersey zavedly podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, které odporují obchodní dohodě s Británií. Zhruba 60 francouzských lodí chce na protest blokovat přístav.
„Je to opravdu skličující… Máme strach, že výtržnosti dál porostou. Nechceme návrat doby, v jaké žili naši rodiče,“ říká pro britský deník The Guardian 25letý obyvatel Belfastu Cailin McCaffery.
24:59
Brusel/Londýn||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
„To, že britská strana otevřeně přiznává překračování mezinárodních závazků, je velmi alarmující,“ soudí analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.
Brusel chtěl původně použít článek 16 protokolu o Severním Irsku, který umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech na zachování jednotného trhu.
Jednou z obav, které má irská vláda, je například zpoždění v dopravě. Jak se nová pravidla osvědčí, to bude jasné teprve až se obchody po svátcích rozjedou naplno.
S první minutou roku 2021 skončila nepříliš šťastně 47letá kapitola evropských dějin. Po vleklém vyjednání podmínek další spolupráce skončilo přechodné období a Británie nadobro opustila EU.
Velká Británie opustila celní unii a po 48 letech se definitivně oddělila od EU. Budoucí vztahy upravuje pobrexitová dohoda. Už teď se v ní ale objevují trhliny, a to v klíčové části o rybolovu.
„Nejde o to, abych se stal Francouzem. Pokud tomu dobře rozumím, Francouzem jsem. Moje matka se narodila ve Francii, její matka byla Francouzkou úplně a její dědeček také,“ řekl bývalý europoslanec.
Úleva, uspokojení a radost, že nebude tvrdý brexit, ostražité očekávání detailů, nesouhlas či zklamání. Takto se dají shrnout značně rozdílné reakce Britů na dohodě o pobrexitových vztazích s EU.
Zabavené zboží bude muset převážející vydat k úřední likvidaci. Pokud zapomene, že veze svačinu, a nesní ji ještě před hranicemi nebo na nich, bude muset vydat i ji.
„Myslíme si, že je v tuto chvíli zodpovědné postoupit ještě o další míli," shodli se Boris Johnson a Ursula von der Leyenová a oznámili, že nedělní jednání zatím výsledek vyjednávání nepřineslo.
Čtvrteční signály ze summitu EU podle něj nebyly zrovna povzbudivé. Premiéři a prezidenti zemí EU ve čtvrtek v Bruselu konstatovali, že dosavadní stav jednání s Británií neumožňuje uzavřít dohodu.
Právě ve čtvrtek totiž vypršela lhůta, kterou dala komise britské vládě ke stažení sporných částí z návrhu zákona. Ostrovní stát má nyní měsíc, aby odpověděl.
Návrh zákona poslanci schválili poměrem hlasů 340 ku 256. Učinili tak navzdory tomu, že členové vlády před nedávnem přiznali, že zákon porušuje mezinárodní právo.
Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis ve sněmovně prohlásil, že Británie sice hodlá porušit dohodu o brexitu, tedy mezinárodní právo, ale „jen velmi specifickým a omezeným způsobem“.
Evropská unie reaguje na informaci britských médií o možném nedodržení některých podepsaných brexitových dohod při krachu současných jednání. Hrozí tak vznik hranice mezi Irskem a Severním Irskem.
Kvůli pandemii covidu-19, která významně zpomalila jednání, skončilo v pátek teprve jejich třetí kolo. To je předposlední možností dosáhnout zásadního pokroku do poloviny roku, který je cílem pro EU.