brownfields

Česko je rájem brownfieldů. Nevyužité areály zabírají třikrát větší plochu než Plzeň

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Opuštěné tovární haly, sklady nebo nákupní centra. Česko by se mohlo označovat jako země brownfieldů, tedy nevyužívaných zemědělských nebo průmyslových areálů. V Česku jich je tolik, že by zaplnily třikrát větší plochu, než jakou zabírá krajské město Plzeň. Vyplývá to z analýzy projektu Česko v datech. Mezi nejznámější patří třeba bývalá Zbrojovka Brno, areál textilky Vlněna v Brně nebo v Praze bývalé ČKD ve Vysočanech.

|Věra Pfeifferová, Jan Piroch |Regiony

O areál ústeckoorlické textilky nemá nikdo zájem

Dnes odpoledne by se měl znovu dražit areál zkrachovalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí. Zájem o něj už nemá ústeckoorlická radnice, protože vyvolávací cena, i když se z původních šedesáti snížila na čtyřicet milionů korun, se zdá zastupitelstvu vysoká. Podle územního plánu se do areálu o rozloze téměř 32.000 metrů čtverečních, který je v centru města, nesmí vrátit průmyslová výroba. Dají se tam ale stavět byty či obchodní centrum.

|Martina Mašková, Katarína Brezovská |Zprávy z domova

Národní databáze brownfieldů nabízí lokality investorům

Českou krajinu zatěžují opuštěné tovární haly i celé průmyslové areály, které zatím nikdo nenašel nové využití. Lidové noviny upozornily na to, že zabírají nezanedbatelnou rozlohu, 40 tisíc hektarů, což odpovídá přibližně rozloze Prahy. Chátrajících průmyslových areálů, které marně hledají kupce, je dohromady téměř 12 000.