brusle

|Martin Knitl, dab |Regiony

Na území Česka se lyžuje přesně 130 let. Staré lyže a brusle ukazuje muzeum v Holasovicích u Opavy

Pátého ledna 1887 začala historie českého lyžování. Podivnou dřevěnou věc zvanou „ski“ poprvé vyzkoušel sportovní nadšenec Josef Rössler-Ořovský. Spolu s bratrem na chvíli proměnil Václavské náměstí v Praze na první českou sjezdovku. Později se lyžování rozšířilo do všech koutů země. Dokazují to například exponáty například v Muzeu Slezský venkov v Holasovicích u Opavy.

|Iva Havlíčková, mka |Regiony

V Ostravě-Vítkovicích mají nový areál pro in-line bruslení. Ve vyloučené lokalitě

Závodní dráhy i více než kilometr dlouhý okruh od soboty nabídne nový sportovní areál v Ostravě, který je zaměřený speciálně na bruslaře. Je největší ve střední Evropě a jeho vybudování přišlo na více než 40 milionů korun. Ráj pro bruslaře přitom vyrostl v zanedbané části města, kde žijí sociálně nepřizpůsobiví. Mnozí obyvatelé Ostravy tak mají obavy, jak dlouho areál rájem pro bruslaře zůstane.

|Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný |Zimní sporty

Sáblíková vyjede do sezony na nových bruslích

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vstoupí do nové sezony jako vždy s největšími ambicemi. Znovu chce získávat medaile a být nejlepší závodnicí světa. Na první prověrce před sezonou vykročila za tímto cílem skvěle. V německém Inzellu dojela před necelými čtrnácti dny na třech kilometrech první. K tomuto úspěchu jí kromě tradiční skvělé přípravy pomohly i zcela nové brusle, se kterými ale nejdřív nebyla příliš spokojená.