Bublan

Chovancova domobrana budí emoce. Bude lákat dobrodruhy, myslí si exministr Bublan

|Kristýna Guryčová |Zprávy z domova

ANKETA V ČLÁNKU. Milan Chovanec z ČSSD má v plánu vytvořit dobrovolnický systém tzv. rezervistů. Legální držitelé zbraní by v případě potřeby pomáhali policistům udržovat pořádek. Šéf resortu vnitra ideu představil v souvislosti s kritizovanou směrnicí Evropské komise, která chce zakázat držení určitých typů zbraní. Podle senátora za ČSSD a bývalého ministra vnitra Františka Bublana jde o zbytečnou militarizaci společnosti. Analytik Libor Stejskal ale považuje dobrovolnický systém za důležitou součást moderního státu.

|Kristýna Guryčová |Zprávy z domova

Snad se nebudeme přirovnávat k Mosulu, říká Bublan k Chovancově domobraně

Domobrana ministerstva vnitra přitáhne jedince s militantními sklony, těmto lidem bych nepřisuzoval obranu vlasti, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu senátor za ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan. Záměr vytvořit jakýsi systém rezervistů, tedy legálních držitelů zbraní, kteří by byli k ruce policistům, představili zástupci ministerstva vnitra minulý týden ve sněmovně. Resort Milana Chovance se tím brání proti směrnici Evropské komise, která podle kritiků omezí právo na držení některých zbraní.

| ČRo, mta |Zprávy z domova

Je chyba, že se o reorganizaci policie nevedla větší diskuse, říká bývalý ministr vnitra Bublan

Vedení policie vyzvalo, aby se chystanou reorganizací zabývala Bezpečnostní rada státu. Plánované změny počítají se sloučením protikorupční policie s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho šéf Robert Šlachta už kvůli tomu rezignoval na svou funkci. Podle bývalého ministra vnitra a šéfa senátního bezpečnostního výboru Františka Bublana (ČSSD) se o reformě mělo více diskutovat. Na místě policejního prezidenta by ji v nynější situaci odložil, jak řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

|Milada Richterová, Michal Šenk |Zprávy z domova

Sněmovní výbor uznal legálnost zásahu vojenské policie v ČT

Postup vojenské policie v České televizi byl legální, způsob provedení ale nepřiměřený. Takové je usnesení branně bezpečnostního výboru sněmovny, na kterém dnes ministr obrany Alexandr Vondra a špičky vojenské policie vysvětlovali okolnosti zásahu. Výbor bude chtít ještě znát výsledky vyšetřování inspekce ministerstva obrany, které teď probíhá. Sociálně demokratičtí poslanci chtějí navíc kauzu projednat v plénu sněmovny.