Buddhismus platí za jedno z nejvíce mírumilovných náboženství. Jak je tedy možné, že stále častěji toleruje a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?
Mindar, jak se robot jmenuje, je mezi návštěvníky přijímán rozporuplně. Jeho účelem je přilákat k náboženství mladou generaci, která se od buddhismu v posledních letech odvrací.
2:49
Kamenné Žehrovice (Kladensko)||Martina Topinková, ČTK|Zprávy z domova|vizualizace a video
Organizace podle BBC vznikla odštěpením od radikální islamistické skupiny Srílanský Tavhíd Džamáat. Její představitel Abdul Razik byl v roce 2016 zadržen za podněcování nenávisti vůči buddhistům.
K jídlu jen tři misky rýže denně, k tomu zima a hodně uklízení, a přesto na závěr minulého roku kajakář Vít Přindiš vzpomíná rád. Strávil ho v buddhistickém klášteře v japonském Naganu.
Japonský mnich zažaloval svůj chrám za to, že mu nucenou prací způsobil deprese. Mnich prý v chrámu jako obsluha pro turisty pracoval často nepřetržitě.
Do Česka se z Bratislavy v pondělí přesunul tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze bude účastníkem konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. S duchovním se má nakonec sejít ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé strany. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který nemá nic proti.
Afghánistán je zemí poznamenanou mnoha válečnými konflikty, po staletí tam však také vznikala pestrá kultura, která v sobě mísila vlivy z širokého okolí – od Řecka přes Írán a kočovné oblasti střední Asie až po Indii. To vše přibližuje pražské Náprstkovo muzeum na výstavě Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu. Po dnešní vernisáži se veřejnosti otevře zítra.
Liberečtí buddhisté za sebou mají víkend plný radosti – vysvětili už druhou stúpu v České republice. Více než šest metrů vysoká věž stojí ve veřejném parku v Kubelíkově ulici a má symbolizovat klid a mír. Dvoudenní svěcení stúpy zahájil rituál Sang.
První budhistický klášter na jihu Čech nemá okenice, omítky jsou spadané a podlahy rozbité. Ve vybydleném domě v Kolodějích nad Lužnicí na Českobudějovicku žije v provizorních podmínkách už měsíc pět mnichů. Chtějí šířit thajské buddhistické učení a přilákat turisty.
Japonské buddhistické sochy, malby, tisky, oltáříky nebo talismany jsou k vidění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Výstava nazvaná Strastmi k probuzení představí zhruba sedm desítek předmětů, pocházejících převážně z 19. století. Exponáty jsou zapůjčené ze sbírek pražského Náprstkova muzea.
Centrum Karlových Varů se dnes proměnilo v pomyslný malý Vietnam. Známý hotel Thermal dnes totiž přivítal první ročník festivalu vietnamské kultury a buddhismu. Zájemce se mohli seznámit s fascinujícími tradicemi daleké Asie. Účastníci festivalu se přitom do lázeňského města sjeli z Maďarska, Polska a Německa.
Každý touží v životě dosáhnout štěstí. Jaký způsob si k tomu ale vybrat, jakou cestu zvolit, ví málokdo. Buddhistický mnich a původem vědec Matthiew Ricard o tom napsal knihu. Během několika měsíců se stala bestsellerem a Ricard mohl ze zisku začít financovat provoz škol a nemocnic v Tibetu.
Vietnam poslal skupinu buddhistických mnichů na sporné Spratlyovy ostrovy. Mají tam údajně pečovat o desítky chrámů a tamní nepočetné obyvatelstvo. Na Spratlyovy ostrovy si dělá nárok také Čína a další čtyři země. Souostroví leží v Jihočínském moři a je údajně cenným nalezištěm ropy a zemního plynu.
V Tibetu se upálil další buddhistický mnich. Svým činem chtěl vyjádřit nesouhlas s přítomností čínských bezpečnostních agentů v klášteře, které varoval před krajními kroky, pokud neodejdou.
Seznam chráněných památek UNESCO se nově rozrostl o legendární čínský klášter Šao-lin. Místo, které je proslulé díky bojovému umění kung-fu, každoročně navštěvují nekonečné davy turistů i zájemců o bojová umění. Klášter v centrální části Číny vznikl na konci 5. století a dnes tam žije na 70 mnichů. V poslední době však stále častěji čelí kritice kvůli údajnému nadbíhání komerci a hrabivosti.
Budhisté slaví po celém světě významný svátek Vesak. Typická je pro něj štědrost. V asijských buddhistických státech lidé rozvěšují lampiony, dávají krev v nemocnicích a v některých zemích dokonce mají státní svátek. Brněnští buddhisté při příležitosti Vesaku otevřou od 14 hodin pro veřejnost svoje meditační místo, nabídnou prohlídku i několik přednášek.
Buddhisté v mnoha zemích si dnes připomínají takzvaný den parinirvány. Příznivci tohoto náboženství si připomínají úmrtí Buddhy. Oslavy jsou rozšířené zejména ve východní Asii a liší se místo od místa.
Čínská policie zatkla kvůli obvinění z bombových útoků čtyři buddhistické mnichy. Peking v této souvislosti zveřejňuje vůbec první informace o údajném bombovém atentátu v Tibetu od začátku protičínských protestů 10. března. Při následném potlačení demonstrací zahynulo podle tibetské exilové vlády přes sto padesát lidí, Peking přiznává jen 22 obětí.
Čínská vláda viní Dalajlámu z porušování buddhistického učení. Nejvyšší tibetský duchovní vůdce zvažuje, že poruší tradici a sám vybere jméno svého nástupce. Nechce totiž toto rozhodnutí nechat na Číně. Ke sporu došlo už před dvanácti lety, kdy Dalajláma vybral Pančenlámu, druhého nejvyššího duchovního v tibetské hierarchii. Peking ho ale zajal a na jeho místo dosadil syna komunistických funkcionářů.
Protesty buddhistických mnichů v Barmě proti vládě vojenské junty sílí. Dnes ulicemi města Mandalay pochodovalo možná až 10 tisíc lidí. Dalších zhruba tisíc duchovních kráčelo centrem největšího města Rangúnu. Policie jim umožnila projít i okolo domu vůdkyně opozice Su Ťij, kterou barmský režim už léta drží v domácím vězení.