Budínka

Případ Němců zabitých v Budínce není pro mnohé dosud uzavřený

|Pavel Polák, mka |Historie

Kopáním na louce Budínka u Dobronína se před dvěma lety otevřel hrob s kosterními ostatky místních českých Němců. A spolu s ním se otevřelo i citlivé téma českých poválečných dějin. V květnu 1945 bylo v Dobroníně zabito nejméně 12 místních Němců. Příbuzní pohřbili jejich ostatky až loni v září na jihlavském hřbitově. Pro některé však není případ z Budínky dosud uzavřený.

|Olga Štrejbarová, Ivana Moravcová |Regiony

Ostatky Němců z Budínky byly po dvou letech sporů uloženy ve společném hrobě

Kauza Budínka se dočkala konečně svého uzavření. Dva roky poté, co policisté našli hromadný hrob zavražděných Němců, se podařilo zjistit totožnost většiny z nich. Policistům pomohly vzorky DNA, které porovnali s DNA pozůstalých. Po mnoha sporech lidí z Dobronína a Ždírce nakonec dnes byly ostatky pohřbeny na jihlavském ústředním hřbitově ve společném hrobě za účasti německých pozůstalých. Pohřbu dopoledne předcházela smuteční mše za oběti tragédie.

|Hana Mikulincová |Regiony

Starosta Ždírce na Jihlavsku oznámí výsledky hlasování o uložení obětí z Budínky

Starosta Ždírce Bohuslav Fiala dnes oznámí, zda obyvatelé souhlasí s uložením obětí údajného poválečného masakru na louce Budínce v sousedním Dobroníně na ždíreckém hřbitově. Místní vhazovali anketní lístky do uren v prvních dvou únorových týdnech a její výsledek bude pro zastupitele vodítkem, zda vyjít vstříc žádosti Johanna Nieblera z německé strany. Některé oběti vraždy totiž údajně pocházejí právě ze Ždírce.

|Pavel Polák, Mirko Kašpar |Regiony

V masovém hrobě u Dobronína jsou místní Němci, potvrdily testy DNA

Výsledky testů DNA potvrzují, že na louce Budínka u Dobronína byli na konci května 1945 zabiti místní Němci. Vyrozumění od české policie v těchto dnech dostávají příbuzní dobronínských obětí. Jak Radiožurnálu řekl zástupce příbuzných a tamní rodák Johann Niebler, potvrzující zprávu dostali příbuzní zatím dvou obětí.

|Michaela Vydrová, Hana Mikulincová |Zprávy z domova

Do Dobronína se vrátil jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka

Do Dobronína na Jihlavsku se dnes vrátil Johann Niebler, jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka, kde Niebler přišel v květnu 1945 o strýce a místo události jako dvanáctiletý chlapec zakreslil do mapy. Ta pak kriminalisty přivedla k lidským ostatkům, které tam nedávno vykopali. Dobronínský rodák Niebler odsunutý po válce do Německa si dnes opět prošel místa neštěstí na Budínce i za železničním viaduktem a zastavil se také u domu svého zavražděného strýce.

|Pavel Polák |Regiony

V Dobroníně se nemohou dohodnout, kde skončí ostatky Němců

Kde skončí kosterní pozůstatky Němců, které před sedmi měsíci vyzvedli kriminalisté z hromadného hrobu na louce Budínka u Dobronína? Právě tahle otázka už několik týdnů rozděluje dvoutisícovou obec. Představa, že by byly pochovány na místním hřbitově, se dobronínským zastupitelům moc nelíbí. Zjevně se nelíbí i některým dalším občanům. Jeden z nich přitloukl na pietní kříž u místa hromadného hrobu vulgární text.