Podle některých názorů má být parlament cosi jako fotografie společnosti. Tedy odrážet ve správných proporcích počet žen a mužů a možná i skupin s odlišným původem.
„Volby v Německu jsou o osobnostech – je to taková reality show, kdy se vybírá nový kancléř,“ říká odborník Jakub Eberle. Kdo nahradí Merkelovou? A jaké povolební koalice se nyní rýsují?
„Hodně se dnes zdůrazňuje, že Scholz převzal jistou image Angely Merkelové včetně jejích gest. Podobně jako ona také zůstává zdvořile klidný,“ říká o volebním lídrovi německé SPD odborník.
Na internetu se objevily údaje celkem 994 lidí, všechny zveřejňované přes účet na sociální síti Twitter. Jsou mezi nimi politici všech parlamentních stran kromě protiimigrační AfD.
Přes tisíc uprchlíků dostalo v Německu azyl neoprávněně. Jejich azylová řízení byla zmanipulovaná. Případem se zabývá policie, která vyšetřuje zaměstnance spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky.
Páteční české noviny píšou mimo jiné o úspěchu českých vývojářů, kteří vyhráli zakázku pro německý Spolkový sněm, i vynálezu studenta, který upozorňuje na zhoršení zdravotního stavu.
Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier začal jednat s lídry parlamentních stran. Ve své berlínské rezidenci na zámku Bellevue přijal vedení strany Zelených a později také lídry liberální FDP.
Angela Merkelová i celá CDU se bude ještě dlouho ptát, proč ve volbách ztratila tolik hlasů. Svůj pohled na to vysvětlil sociolog a přední německý odborník na radikalismus Wilhelm Heitmeyer.
Politika je v Německu tvrdé řemeslo, které se učí od komunální úrovně, říká bývalý poslanec Bundestagu Milan Horáček. Do Německa emigroval ve 21 letech po sovětské okupaci Československa v roce 1968.
Nebezpečné extremisty v Německu, kteří mohou spáchat teroristický útok, bude sledovat policie pomocí elektronických náramků. Zákon rozšiřující pravomoci kriminalistického úřadu schválil parlament.
Každý šestý poslanec německého parlamentu má vedlejší příjmy z činností, které mohou být v konfliktu s prací zástupce veřejnosti v zákonodárném sboru. Vyplývá to z šetření mezinárodní nevládní organizace zaměřené na boj s korupcí Transparency International.
Německá kancléřka Angela Merkelová před poslanci v Berlíně obhajovala svou migrační politiku. Podle ní má dnes Německo lepší azylové zákony a vládě se podařilo za poslední rok výrazně omezit počet přicházejících uprchlíků. Spolkový úřad pro migraci odhaduje, že letos jich bude 300 tisíc.
O třetím záchranném programu pro zadlužené Řecko dnes jedná německý parlament. Aby mohly Atény dostat peníze z programu, je nutný souhlas Bundestagu. Proti další finanční pomoci bude hlasovat přibližně šedesátka rebelujících vládních poslanců ze strany kancléřky Angely Merkelové.
V Německu vzbudil pozornost případ poslance spolkového sněmu, který přímo ve svém domě ubytoval dva uprchlíky. Demonstrativním gestem chtěl inspirovat ostatní Němce, aby se k běžencům chovali solidárně. Kvůli ubytování běženců mu anonymové už údajně vyhrožovali smrtí.
Počítače německého parlamentu několik dní napadali hackeři. Rozsah útoku nemá podle zástupců Bundestagu obdoby. Správci sítě museli odpojit a vypnout řadu počítačových systémů.
Příspěvek až 500 eur na dovolenou u Egejského moře. Tak vypadá nový návrh pomoci zadluženému Řecku, který představila v německém Bundestagu dvojice poslanců za pravicovou CDU. Řešení by prý bylo spravedlivější, protože by bylo výhodné jak pro Řecko, tak i pro samotné Němce.
Německá kancléřka Angela Merkelová nastínila vládní vizi na příští čtyři roky. První slova na půdě Bundestagu věnovala ale situaci na Ukrajině. Kancléřka znovu zdůraznila, že ukrajinská krize se musí vyřešit politicky.
Německý Bundestag vyzval k právní ochraně obřízky. Vyslal tak signál jak k židovským a muslimským věřícím, tak především k lékařům. Ti se po nedávném verdiktu kolínského soudu, který označil obřízku čtyřletého chlapce za ublížení na zdraví, báli zákrok provádět.
Poslanci dolní komory německého parlamentu dnes kladně rozhodli o významné pomoci španělským bankám, proti byla jen levice. Konečné slovo řeknou v pátek ministři financí eurozóny. Německo se má na stomiliardové pomoci Španělsku podílet téměř 30 procenty.
Německý ústavní soud v úterý přezkoumá stížnost opozice na protiústavnost parlamentem schváleného stálého záchranného fondu eurozóny (ESM) a fiskálního paktu. Rozhodnutí soudu očekávají všichni zachránci eura s obavami. Vládní politici mají za to, že veto smlouvy, která má udržet v Evropě fiskální disciplínu, by mělo pro Evropu ‘drastické důsledky‘.
|Igor Maňour, Klára Stejskalová, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
Evropa se nachází v nejhorším okamžiku od druhé světové války, prohlásila německá kancléřka Merkelová. V projevu před poslanci Spolkového sněmu, kteří dnes udělí kancléřce mandát před odletem na summit evropských státníků, vyzvala ke změně Evropské unie. Pouhé oddlužení Řecka prý evropskou krizi nevyřeší.
Ještě před středečním summitem eurozóny bude německý spolkový sněm hlasovat o dalším záchranném fondu. Vláda kancléřky Angely Merkelové ustoupila tlaku. Namísto rozpočtového výboru si nechá další kroky směřující k záchranně eurozóny posvětit všemi poslanci Bundestagu.
Belgické deníky reagují pozitivně na hlasování Bundestagu o rozšíření a posílení záchranného fondu eurozóny. Bundestag uklidnil Evropu, zhodnotil například hlasování dolní komory německého parlamentu belgický list La Libre Belgique.
Němečtí poslanci odhlasovali navýšení Evropského fondu finanční stability na podporu zadlužených zemí, jako je Řecko. Podíl Německa ve fondu bude 211 miliard eur. Navýšení musí ještě schválit horní komora německého parlamentu, očekává se, že to udělá v pátek.