Ministerstvo obrany požaduje aspoň čtyřicetiprocentní podíl domácích firem a chce, aby se munice vyráběla v Česku, dočtete se v deníku E15. Více ve výběru z médií.
Už více než 67 miliard korun Česko investovalo za poslední roky do digitalizace státní správy. Přesto se většina agend a procesů nezjednodušila, v některých ohledech je tomu dokonce naopak.
Za jednu z palčivých ekonomických otázek v Česku považuje nabobtnaný systém státní byrokracie, vysvětluje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Málokdo navíc ví, že je autorem termínu ‚blbá nálada‘.
Finanční správa čelí podezření, že platila lidem za informace o karuselových podvodech. A firemní dluhopisy nemusejí být podle E15 tak výhodné, jak lidé čekali. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Výrazně nižší úroky než u hypotéky. Na to už dva měsíce láká program Státního fondu rozvoje bydlení, který je určený pro mladé rodiny. Aktuálně je úroková sazba 1,41 procenta.
Praktičtí lékaři a ambulantní specialisté budou v úterý 10. října protestovat proti byrokracii a podfinancování praxí. Ordinace by ale měly zůstat otevřené.
Překvapení čekalo na podnikatele na Praze 3, který si šel na úřad vyřídit povolení k provozování letní zahrádku. Od letošního roku totiž nově musí mít povolení od magistrátních památkářů.
Naši sedláci se bouří! Zvoní na poplach a kladou nám i sobě otázku: Jak zachránit český venkov? Píší ministerstvu zemědělství, vládě i veřejnosti, abychom všichni pochopili, že nejsou spokojeni.
Symbolem obnovy italských obcí zničených při zemětřesení se stala vesnice Onna. Přírodní katastrofa ji doslova smetla ze zemského povrchu před sedmi lety, život se ale do ní vrátil i díky přímé pomoci z Německa. Starostové měst a vesnic, které těžce zasáhlo zemětřesení minulou středu, by si proto přáli podobný zázrak.
Podnikatelům v Česku přibývá papírování. Podle studie OECD tráví čeští podnikatelé až 17 dní ročně hlavně zpracováním daní a dalších povinných odvodů. To je až pětkrát víc než třeba v Dánsku.
Pythagorova věta má 24 slov, desatero božích přikázání 179, americká deklarace nezávislosti obsahuje 1300 a unijní vyhláška o prodeji zelí má 26 911 slov. To je jedna z verzí vtipu, který poukazuje na byrokratickou přebujelost osmadvacítky. Teď je velmi populární mezi Brity, kteří budou v červnu rozhodovat v referendu o tom, jestli jejich země v Evropské unii zůstane.
Papíry, papíry a zase papíry, stěžují si starostové některých malých obcí. Podle jejich slov jsou zavaleni často nesmyslnými formuláři, dotazníky nebo psaním povinných zpráv a výkazů. Přitom právě na obecních úřadech pracuje často pouze starosta, účetní a úřednice na půl úvazku.
Stačí drobná chyba v žádosti o dotaci a naděje na miliony z evropských fondů je pryč. Takovou zkušenost mají některé samosprávy v Karlovarském kraji, které žádaly o dotaci z ROP Severozápad. Opravit chybu už nemohly. Starostové hovoří o zbytečné byrokracii regionálního programu.
Některé dětské domovy si stěžují na přehnané papírování. Na úkor práce s dětmi musejí prý vychovatelé často vyplňovat nejrůznější žádosti a neustále musejí řešit nejrůznější předpisy. Zatím to ale nevypadá, že by se chystaly nějaké změny.
Evropská unie by se měla zbavit zbytečných zákonů a omezit byrokracii. Chce toho dosáhnout Evropská komise, která dnes představí seznam nepotřebných předpisů. Některé z nich prý úplně zruší, jiné by chtěla zjednodušit. Komise tak reaguje na kritiku, podle které se snaží zbytečně regulovat řadu oblastí lidského života.
Nezaměstnanost v Česku se vrátila pod 8 procent. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí klesla v dubnu na 7,7 procenta. Zlepšení na trhu práce je ale podle odborníků dočasné. Koncem roku by měla míra nezaměstnanosti opět vzrůst. Vláda se chystá přijmout prorůstová opatření.
Povinnost firem přijmout brigádníka pouze s lékařskou prohlídkou je letošní největší byrokratickou absurditou. Nařízení, které se vztahuje i na jednodenní brigádníky, vyhrálo anticenu Absurdita roku 2012. Anketa má upozornit na nesmyslná administrativní nařízení.
Podivné nařízení, že fyzioterapeuti musí mít v ordinaci ledničku, se podařilo v minulosti zrušit díky anketě Absurdita roku. Anticena každoročně upozorňuje na státní opatření, která zbytečně obtěžují podnikatele i obyčejné lidi. Vítěze letošního ročníku vyhlásí organizátoři dnes.
Majitelé lesů volají po zmírnění podmínek pro práci v lesích, které teď musejí dodržovat. Podle nich jsou moc přísné a komplikují jim hospodaření v lesích. Nějaký lesní porost v Česku vlastní desetitisíce lidí. Jejich sdružení přebujelou administrativu řeší na setkání v Pelhřimově.
Antibyrokratická cena letos putuje do Bruselu. Dostala ji evropská organizace CEN-CENELEC. A to za boj proti přílišné regulaci trhu ze strany evropských a národních institucí.
Díky členství v EU je v České republice více byrokracie a zbytečných úřadům, myslí si čtyři pětiny obyvatel. Vyplynulo to z průzkumu společnosti CVVM. Během posledních dvou let se počet takto přesvědčených lidí neustále zvyšuje, a Češi jsou stále méně přesvědčeni o tom, že EU zvyšuje prestiž jejich země. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce však na tuto situaci zareagovat a s byrokracií bojovat.
Už nic by nemělo překazit podle ministra školství Josefa Dobeše státní maturity. Jak řekl novinářům, pro případ úniku zadání existuje jeho záložní varianta, kterou je možné okamžitě použít.
Největším byrokratem roku je podle zemědělců Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Ukázaly to výsledky prvního ročníku ankety, kterou vyhlásila Asociace soukromého zemědělství.
Soukromí zemědělci dnes vyhlásí výsledky ankety Největší byrokrat. O vítězi rozhodují členové Asociace soukromého zemědělství prostřednictvím internetových stránek sdružení, svůj vliv má také antibyrokratická komise ministra zemědělství.