byty

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Dbalý stíhaný za korupci je bezmocný, stát za něj musí splácet obstavený byt, rozhodl soud

Soud se postavil na stranu Vladimíra Dbalého. Exřediteli Nemocnice Na Homolce stíhanému kvůli korupci a jeho manželce hrozilo, že přijdou o byt, jenž jim policie zabavila. Nezvládali ho totiž splácet. Dbalý se bránil, že kvůli obstavení celého majetku nemůže svým závazkům dostát. A že by za něj měl více než padesátitisícovou měsíční splátku posílat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jeho majetek spravuje. A u odvolacího soudu uspěl. "Správce je povinen právně jednat za účelem zabránění snížení hodnoty nebo zmenšení zajištěného majetku," stojí v usnesení, s nímž se Zpravodajský web Českého rozhlasu seznámil.

|Lenka Jansová |Ekonomika

Způsob vyúčtování tepla se letos mění. Byty na krajích domů zřejmě ušetří

O náklady za teplo by se podle ministerstva pro místní rozvoj měly jednotlivé domácnosti v bytových domech dělit spravedlivěji. Připravilo proto vyhlášku, která změní už letošní vyúčtování. Těm, kteří se nechali vytápět od sousedů, se můžou zvýšit roční náklady o tisíce. Byty na okrajích domů, kde se většinou musí topit nejvíc, zřejmě naopak ušetří.

|Pavel Polák, dab |Zprávy ze světa

Berlín zakázal internetovým portálům pronajímat byty turistům, mají v nich bydlet místní

Pronajmout si natrvalo byt v Berlíně za relativně rozumnou cenu je v současnosti poměrně těžké. Volných bytů je totiž zoufale málo, zájemců zase více než dost. Radnice se proto rozhodla, že zakáže komerční krátkodobé pronajímání bytů turistům přes internetové platformy, jako je například Airbnb. Protože takové byty prý neslouží svému účelu, tedy aby v nich bydleli lidé, kteří v Berlíně žijí trvale.

|Tomáš Kremr |Regiony

Proti přednostnímu přidělování bytů lidem bez domova se v Brně staví některé městské části

Dobrovolníci v Brně dnes začínají sčítat, kolika lidem ve městě hrozí bezdomovectví a kolik jich už o dům přišlo. Odhadují jich na 500. Odstartují tím jeden z městských projektů takzvaného plánu sociálního začleňování. V jeho první fázi ubytují do městských bytů 50 rodin v bytové nouzi. K plánu se ale staví odmítavě někteří starostové městských částí. Nechtějí poskytnout byty, o které je magistrát požádal. Tvrdí, že tím diskriminují žadatele, kteří na bydlení čekají i deset let.