Semenayová získala na olympijských hrách v letech 2012 a 2016 zlato v běhu na 800 metrů, od roku 2019 však na své nejsilnější trati nesmí v mezinárodních závodech startovat.
Italka Valentina Petrillová se na veteránském šampionátu radovala z osmi zlatých medailí. Světová atletika ale zakázala ženám, které prošly mužskou pubertou, startovat na mítincích a šampionátech.
Dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů, která nesmí ve své výstavní disciplíně závodit kvůli vysoké hladině testosteronu, bude závodit na pětikilometrové trati.
Dvojnásobná olympijská vítězka z osmistovky se musí zaměřit na kratší distance, protože v závodech od 400 metrů po míli bez hormonální léčby startovat nesmí.
Švýcarský soud obnovil platnost pravidla mezinárodní federace IAAF, podle něhož nesmějí atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu závodit na středních tratích bez hormonální léčby.
Dvojnásobná olympijská vítězka z osmistovky Caster Semenyaová poběží závod na dva ovály na Diamantové lize v kalifornském Stanfordu, přestože byla původně přihlášená na tři kilometry.
Mezinárodní atletická federace IAAF požádala u soudu o obnovení pravidla, podle kterého nesmějí běžkyně s přirozeně vyšší hladinou testosteronu závodit na středních tratích bez hormonální léčby.
Při slyšení atletka hovořila o negativních vedlejších účincích hormonální léčby, kterou podstupovala v letech 2010 až 2015. Vyplývá to z nahrávek únorového slyšení před sportovní arbitráží.
Dvojnásobná olympijská šampionka v běhu na 800 metrů se představila poprvé od zavedení pravidla, které atletkám s vyšší hladinou testosteronu zakazuje závodit bez hormonální léčby.
Mítinku ve švédské metropoli se 30. května nezúčastní ani Francine Niyonsabaová z Burundi a Keňanka Margaret Wambuiová, na které rovněž dopadá nové pravidlo IAA.
Keňa vyřadila kvůli novému pravidlu IAAF, které se týká atletek s přirozeně vyšší hladinou mužských hormonů, dvě závodnice z nominace na víkendový štafetový mítink World Relays.
Jihoafrická běžkyně bude muset po zavedení nového pravidla absolvovat léčbu na snížená hladiny mužských hormonů, jinak nebude moci závodit na tratích do do míle.
Pokud bude chtít dál závodit se ženami, bude muset podstoupit hormonální léčbu. Scénář, který od listopadu hrozil Semenyaové a dalším atletkám s vyšší hladinou testosteronu, se alespoň na čas odkládá.
Dřív by bylo něco takového nemyslitelné, ale do budoucna by se mohly ve sportu zbourat zaběhlé pořádky. Mluví se o vytvoření nové, třetí kategorie pro běžkyně s vyšší hladinou testosteronu.
Atletky s vyšší hladinou testosteronu nebudou moci závodit středních tratích, když nebudou brát léky na snížení tohoto hormonu v těle. Podle Michala Poláka z Antidopingového výboru jde o správný krok.
Atletky s vyšší hladinou mužských hormonů, jako je například půlkařská hvězda Caster Semenyaová, nebudou moci závodit na tratích od 400 metrů po míli, pokud se nepodrobí léčbě na snížení testosteronu.
Čeští atleti můžou do zítřejší půlnoci plnit limity na mistrovství světa v Pekingu. Zatím se jich nominovalo 25 a k tomuto počtu by se dnes chtěla připojit Lenka Masná. Ta se sice na osmistovce přiblížila kvalifikačnímu času, ale letos se zatím na osmistovce pod požadované 2 minuty a jednu sekundu nedostala.