„Je to vítězství, ale současně varování od voličů, kteří už jsou trošku unavení. A vedle zahraničně-politických záležitostí rezonují i místní témata,“ popisuje sinolog Martin Hála.
Tchaj-wan podle svého ministerstva obrany na čínské cvičení reaguje klidným způsobem. Dříve v neděli ministerstvo uvedlo, že jeho letectvo je ve stavu pohotovosti a Tchaj-pej monitoruje raketové síly.
„Vnější tlak nezastaví naše odhodlání vydat se do světa. Jsme klidní a sebevědomí, nebudeme ustupovat ani provokovat,“ uvedla prezidentka před odletem do USA.
Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová na setkání s prezidentkou mluvila o tom, že Česko a Tchaj-wan jsou blízcí partneři a oba vyznávají stejné hodnoty: svobodu, demokracii a ochranu lidských práv.
Čína Tchaj-wan považuje za svoji odštěpeneckou provincii a lídři většiny zemí se s jeho vrcholnými představiteli oficiálně nestýkají ve snaze Peking neprovokovat.
O tom, že na Tchaj-wanu působí američtí vojáci, už dříve informovala různá světová média, ovšem oficiální potvrzení této informace může dále zhoršit vztahy mezi Pekingem a Washingtonem.
„Cesta, kterou nám Čína vytyčila, nenabízí 23 milionům Tchajwanců svobodný a demokratický způsob života ani suverenitu,“ zdůraznila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.
Tchajwanská prezidentka řekla, že to spolu se spory v Jihočínském moři, konfliktem na čínsko-indických hranicích a postupem Číny v Hongkongu ukazuje, že demokracie a mír v regionu čelí velkým výzvám.
V plánu má schůzky s předními tchajwanskými politiky. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun.
Volební právo má na Tchaj-wanu přes šest tisíc přistěhovalců z Hongkongu. I díky jejich hlasům zvítězila ve volbách stávající prezidentka a její Demokratická strana se silně protičínskou rétorikou.
Čínský prezident Si Ťin-pching loni v lednu navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení. Prezidentka si krátce na to osvojila heslo „Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra“.