celníci

|Jana Klementová |Ekonomika

Policisté, hasiči i celníci podepsali petici za vyšší platy. Už doputovala k premiérovi

Dvacet tisíc policistů, hasičů nebo celníků podepsalo petici za vyšší platy. Ve čtvrtek ji jejich zástupci předali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD. Zaměstnanci bezpečnostních sborů v ní požadují například rychlejší růst mezd nebo vyšší nástupní platy. Předseda Nezávislého odborového svazu Policie Milan Štěpánek Českému rozhlasu řekl, o kolik chtějí přidat.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Třetí kontraband za měsíc. Celníci v Praze zadrželi zásilku žvýkací drogy z Afriky za 66 milionů

Celníci na Letišti Václava Havla odhalili za poslední měsíc už třetí zásilku katy jedlé. Sušená rostlina se používá jako droga. V minulém týdnu objevili přes 130 kilogramů výhonků, které směřovaly do Prahy z východoafrické Tanzanie. Česko ale nebylo cílovou zemí, droga pak měla putovat zřejmě do jiného státu Evropské unie. Rostlinu se do Evropy zřejmě snaží propašovat organizovaná skupina.

|Eva Malá |Zprávy z domova

Psi celníků dokážou vyčenichat i bankovky. Rozpoznat jejich pach se učí v Heřmanicích na Liberecku

Celníci ve výcvikovém středisku v Heřmanicích na Liberecku cvičí služební psy na vyhledávání bankovek. Na jejich odhalování se zaměřují stále více kvůli praní špinavých peněz a financování terorismu. Fenka belgického ovčáka Boxy už má za sebou několik úspěchů. Na ruzyňském letišti v Praze odhalila pašeráka a na zaprášené půdě našla 2,5 milionu korun.

| ČTK |Ekonomika

Ministerstvo spravedlnosti chce dát celníkům více pravomocí, chystá novelu trestního řádu

Ministerstvo spravedlnosti chystá novelu trestního řádu, která by umožnila celníkům vyšetřovat trestné činy. Novinářům to dnes řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Návrh chce mít připraven v řádu týdnů. Rozšíření pravomocí celníků minulý týden navrhl ministr financí Andrej Babiš (ANO), pod něhož celní správa spadá. Proti se postavil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Daňovou kriminalitu budou vyšetřovat celníci, navrhuje Babiš. Chovanec chce zřídit finanční policii

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Ministerstvo financí chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. V současné době k tomu má oprávnění jen policie. Vyplývá to z koncepce rozvoje Celní správy v oblasti trestního řízení, kterou chce dát resort do několika týdnů k posouzení vládě. Podobný plán má ale i ministerstvo vnitra, které hodlá od příštího roku zřídit finanční policii. Měla by se také zaměřit hlavně na daňovou kriminalitu.

| ČTK, dab, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Češi se pokusili na Nový Zéland propašovat 20 kilo pervitinu, jsou ve vazbě

Novozélandští celníci na letišti v Aucklandu ve čtvrtek zadržela Čecha a Češku, kteří převáželi 20 kilogramů pervitinu. Jde o rekordní množství drog, které se podařilo zadržet na novozélandském letišti přímo u cestujících. Podle českého ministerstva zahraničních věcí jsou ve vazbě a čekají na další řízení. Podle novozélandského serveru Otago Daily News jim v případě usvědčení a potrestání hrozí až doživotní trest.

|Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Policisté obvinili 11 celníků v kauze obchodování s nelegálním lihem, hrozí jim až tři roky vězení

Kvůli obchodům s nezdaněným lihem stíhají policisté 11 současných nebo bývalých příslušníků celní správy. Kauza souvisí s takzvanou lihovou mafií kolem Radka Březiny. Policisté celníky viní, že dostatečně nedohlíželi na denaturaci lihu. V případě uznání viny hrozí obviněným až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.