Divadelní Ceny Alfréda Radoka končí. Oznámila to správní rada nadačního fondu, který je uděluje. Prestižní divadelní ocenění uzavírá svou historii po dvaadvaceti letech. Důvodem jsou rozpory mezi organizátorem ankety časopisem Svět a divadlo a nadačním fondem.
Letošní divadelní Ceny Alfréda Radoka se poprvé udílely v pražském Veletržním paláci, v netradičním prostoru podzemního divadla. Nejlepší inscenací roku se stala Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., kterou v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta a byl přenesena do Divadla Na zábradlí, divadlem pak Komorní scéna Aréna Ostrava.
Od října minulého roku se spekulovalo, zda budou uděleny Ceny Alfréda Radoka za rok 2013. Důvodem ročního pozastavení měly být změny, které chtěl Nadační fond Cen Alfréda Radoka zavést. K udělování se chtěl vrátit až s novým systémem v roce 2015. Změny prosazeny nebyly a divadelní kritici hlasovali v anketě tak jako v letech předchozích.
Nadační fond Cen Alfréda Radoka neudělí ceny za divadelní a dramatickou tvorbu za rok 2013. Kategorie i způsob rozhodování o jejich laureátech se totiž změní.
Čtyři z pěti nominací proměnilo na Cenách Alfréda Radoka pražské Dejvické divadlo. Jeho herci o víkendu sklízeli úspěch i na filmových cenách Český lev. Ivan Trojan, který patří k oporám souboru, má doma nejen pátého křišťálového lva, ale také první radokovskou cenu. Obojí za nejlepší herecký výkon.
V pražském Divadle v Dlouhé se dnes rozdávaly Ceny Alfreda Radoka za rok 2012. Divadelní kritici zvolili scénou roku pražské Dejvické divadlo, které pobralo ocenění celkem ve čtyřech kategoriích. Za herecké výkony si ceny odnesli herci Ivan Trojan právě z Dejvického divadla a Ivana Hloužková z brněnské Husy na provázku. Ceny se letos předávaly již po jednadvacáté.
Čeští divadelní tvůrci, scénáristé, režiséři, ale samozřejmě i herci se dozví, kdo z nich se během loňského roku nejvíce líbil divadelním kritikům. Slavnostní předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2012 bude dnes večer v pražském Divadle v Dlouhé.
Čeští divadelní kritici, kteří hlasují o cenách Alfréda Radoka v anketě časopisu Svět a divadlo letos nejvíce přáli pražskému Divadlu v Dlouhé. Nejvíc hlasů nasbírala hra Polední úděl v nastudování Hany Burešové. Kritika ocenila i scénografa Martina Černého.
Divadelní kritici dnes večer ocení české umělce za jejich celoroční práci pro divadlo. Nežhavějšími kandidáty na ocenění jsou podle počtu nominací pražské Divadlo v Dlouhé, Národní divadlo a brněnské divadlo Husa na provázku. Do první desítky nominací na Cenu Alfréda Radoka za rok 2011 se prosadila divadla ze všech koutů České republiky.
Nejvíce divadelních Cen Alfréda Radoka si letos odneslo Dejvické divadlo. Stalo se divadlem roku, představením Muž bez minulosti vyhrálo kategorii inscenace roku a herec David Novotný získal za zmíněné představení ocenění za mužský herecký výkon.
Prestižní divadelní Ceny Alfréda Radoka se udělí v podvečer v pražském Divadle Komedie. O nominacích letos rozhodovalo 78 kritiků. Mezi scény, které se napříč kategoriemi nejčastěji objevují, patří Dejvické divadlo, Národní divadlo v Praze, Klicperovo divadlo z Hradce Králové a Divadlo Komedie.