Lidé by podle hlavního analytika nezávislé poradenské firmy EGÚ Brno Michala Macenauera neměli věřit nereálným číslům rychlé návratnosti, která slibují firmy s fotovoltaikou.
Úřady dosud podle Síkely pracovaly jen s ceníkovými cenami, které podle Síkely platí méně než 2,5 procenta obyvatel. Proto podle něj Česko patřilo mezi nejdražší země v Evropě.
Databáze Eurostatu skutečně říká, že pokud jde o domácnosti, patří Česko mezi pět evropských zemí, které ve druhém pololetí minulého roku platily nejvíc.
Stovky pekařů si stěžují na vysoké ceny elektřiny, másla, mouky i vajec. Požadují energetický strop pro všechny. Francouzská vláda ho dosud zavedla jen pro menší podniky s méně než deseti zaměstnanci.
„Ceny, které byly hrozně vysoké, byly taženy nejen drahým plynem, ale bohužel i faktem, který nastal ve stejné době, tedy že téměř polovina francouzské jaderné flotily byla mimo provoz,“ říká Gavor.
Letošní rok byl ve znamení prudkého zdražování energií. Některé domácnosti už teď platí několikanásobně víc za elektřinu a plyn, než byly zvyklé. A zdražování není u konce.
Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. O 21,3 procenta byly vyšší ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací pak ve stejném období stouply o 11,9 procenta.
„Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 procenta a meziročně o 16,2 procenta. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze zrychlila svůj růst,“ říká vedoucí oddělení statistiky.
Stát chce vybrat nejvíc takzvaně nadměrných příjmů z prodeje elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. Ty v Česku provozuje polostátní energetická skupina ČEZ.
Růst průměrné ceny elektřiny činil v Česku 62 procent. Za ním následuje Lotyšsko (nárůst o 59 procent) a Dánsko (plus 57 procent). Vyšší ceny energií významně ovlivňuje válka na Ukrajině.
Vzroste tlak na úspory a vyšší energetickou účinnost. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bartuška a analytik Šnobr.
„Myslím si, že omezení na 80 procent spotřeby je při troše dobré vůle úroveň, kterou by firmy měly zvládnout,“ odhaduje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Dopravní podnik v Jihlavě stále nemá dodavatele energií na příští rok a kupříkladu elektřinu už od ledna nakupuje spotově. To se projevuje i na ztrátě z provozu MHD.
Zdražování energií se projevuje nejen na účtech domácností, ale i skiareálů. Všímá si toho sobotní Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mezi lidmi, kteří kritizují kroky vlády v boji s rostoucími cenami energií, převažují voliči opozičních hnutí nebo stran, které se na podzim nedostaly do Poslanecké sněmovny.
Unijní činitelé očekávají, že mezi členskými státy vyvolá návrh diskuse. Zejména středoevropské země jsou na ruském plynu nadále závislé a obávají se úplného uzavření kohoutů, jímž hrozí Moskva.
Ceny elektřiny začátkem týdne stouply až na tisíc eur za megawatthodinu, v současnosti stojí asi 600 eur. Za propad cen může plánované evropské jednání o jejich zastropování.
Zákon spotové produkty nereguluje. Energetický regulační úřad ovšem jedná s resortem průmyslu a obchodu o legislativním omezení nabídky spotových produktů. Lidé by tak mohli od smluv odstoupit.
Efektivní by podle Míla bylo zastropování cen plynu používaného pro výrobu elektrické energie. „Mohli bychom to velmi rychle pocítit na našich zálohách,“ říká.
Podle Fialy též pokračují jednání o česko-německé smlouvě o solidaritě v dodávkách plynu. Česko by též uvítalo prodloužení provozu v německých jaderných elektrárnách alespoň o několik měsíců, doplnil.
Cena elektřiny na burze v Lipsku poprvé překročila hranici 700 eur za megawatthodinu. Meziročně je tak její cena na čtrnáctinásobku. Cenu tlačí nahoru hlavně nejistota ohledně ruských dodávek plynu.
Podle zelinářské unie hrozí, že pěstitelé nedokážou výnosy pokrýt letošní náklady na výrobu. V budoucnu by se v Česku mohlo pěstovat méně zeleniny, místo toho by tu rostly třeba obilniny nebo řepka.
Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. Evropské vlády proto pracují na opatřeních ke zmírnění dopadů drahé energie.
Jaké investice můžou dlouhodobě šetřit peníze? Jde třeba o nákup tepelného čerpadla, případně o kompletní zateplení domu. Šetřit ale mohou i ti, kteří peníze na velké investice nemají.
Premiér Fiala ve svém projevu k národu představil plán dostat pod kontrolu státu síť klíčových elektráren, včetně ČEZ. Co by to ovšem v reálu znamenalo pro energetického giganta?
„Přišel podnět na porušení daňového řádu od právnické osoby. Tímto podnětem se zabývala rozkladová komise, jejíž členy jmenovala paní ministryně (Schillerová),“ prohlásil Stanjura.
Ministryně v demisi Alena Schillerová (ANO) o tom mluvila s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim. O vládním návrhu, který by DPH odpustil, bude sněmovna jednat ve středu.