ceremoniál

| ČRo, Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Derviš, nebo kupka sena? Ceremoniál při otevření tunelu zmátl švýcarskou poslankyni

Nezvyklou dohru má nedávné otevření nejdelšího železničního tunelu na světě, Gotthardského úpatního ve Švýcarsku. Nejde přitom vůbec o dopravu, ale o umělecké představení, které slavnost provázelo. Bylo plné kuriózních a mystických výjevů. Jedna švýcarská poslankyně v něm viděla derviše, kteří prý narušují alpskou kulturu. Ve skutečnosti se ovšem na pódiu netočili muslimští tanečníci, ale kupky sena.

|Milan Kopp, Jan Herget, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

Prezident Klaus vyznamenal 22 osobností. Jsou mezi nimi Drahoš i Špotáková

Prezident Václav Klaus v den státního svátku, výročí vzniku samostatného československého státu, vyznamenal 22 osobností. Jsou mezi nimi vojáci, političtí vězni, odbojáři, umělci i sportovci. Jako první udělil Václav Klaus nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva, válečným veteránům Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi. Medaili za zásluhy převzali například oštěpařka Barbora Špotáková, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo fotbalový brankář Ivo Viktor.

|Tereza Jelínková |Fotbal

Olympiádu zahájí s předstihem turnaj fotbalistek

Olympijské hry v Londýně sice začnou až v pátek, už dnes ale půjde o první body. A sice v turnaji fotbalistek, který dnes odpoledne odstartuje prvními zápasy hranými na třech fotbalových stadionech. Muži zahájí svou soutěž ve čtvrtek.

|Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Podle Hvížďaly žije odkaz Václava Havla v mladých lidech

Rakev s ostatky bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla je ode dneška do pátku uložena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Z centra Pražská křižovatka ji na Hradčany převezl smuteční vůz. Odtud ji pak na Pražský hrad odvezli při vojenském ceremoniálu na lafetě houfnice, na které byly v roce 1937 přepraveny také ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garigua Masaryka. Trasu poslední cesty Václava Havla na Pražský hrad doprovázely tisíce lidí.