Audit se týká především čtyř tiskáren, které Cermat pořídil v roce 2018 pro tisk testů. Jejich servis od společnosti Konica Minolta Business Solutions pak stál organizaci ročně 24 milionu korun.
Nejrychleji klesal počet škol mezi roky 2011 a 2016, potom už meziroční změny kolísaly. Vyplývá to z analýzy Cermatu k letošním přihláškám k maturitní zkoušce.
Hrozí, že mnoho uprchlíků přijímací zkoušky nezvládne. Ministr školství Gazdík zvažuje další změny zákona, aby se mohli ukrajinští uprchlíci na střední školy hlásit i v průběhu roku.
Podzimní opravný a náhradní termín maturit se konal 1. a 2. září v 98 středních školách. Přihlásilo se k němu asi 5000 lidí, k termínům se nakonec dostavilo 4300 lidí.
Jedním z důvodů může být i to, že se žákům zdravotnických a sociálních oborů v souvislosti s epidemií covidu-19 mohl jako výsledek zkoušky započítávat místo testů průměr známek za dobu studia.
Programový ředitel Informačního centra o vzdělávání EDUin Miroslav Hřebecký předpokládá, že se většina těchto škol - především gymnázií - zřejmě rozhodne zůstat u jednotné přijímací zkoušky.
Hranici úspěšnosti v testech bude určovat ministerstvo školství a Cermat, který má státní zkoušky na starosti, ji uvede v testových sešitech. Vyplývá to z nové úpravy vyhlášky k maturitám.
Podle návrhu úpravy vyhlášky k maturitám by se nově didaktické testy měly hodnotit pouze slovy „uspěl“ a „neuspěl“. Nyní státní ústní a písemné zkoušky z jazyků se přesunou do škol.
Odborníci na psychometriku, která se testováním zabývá, upozorňují na řadu nejasností ohledně návrhu maturit. Srovnávání výsledků podle nich není korektní. Dopady na studenty jsou ale reálné.
Očima psychometrika, tedy odborníka na vývoj testů, jsou státní maturity tragické selhání. Úroveň jejich statistického zpracování by byla přijatelná naposledy v 60. letech 20. století.
Plošné testy znalostí, jako je česká státní maturita, pracují se spoustou tichých předpokladů. Bez transparentnosti Cermatu těžko zjistíme, komu státní maturita ve skutečnosti straní.
Didaktických testů se letos účastnilo vůbec nejvíce středoškoláků. Přispělo k tomu také to, že ke zkoušce mohli jít i ti, kteří by k ní běžně kvůli špatnému prospěchu nebyli připuštěni.
Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byla ředitelka CERMAT Michaela Kleňhová. Nestandardní příprava v souvislosti s koronavirovou krizí podle ní přináší plusy i minusy.
Výuka ve školách by se měla změnit, ale podle ministra nestojí všechno jen na jeho ministerstvu nebo na státu jako takovém. „Moc se to neví, ale autonomie našich škol je poměrně vysoká,“ říká Plaga.
Nejhorší výsledky z ústní části zkoušky z českého jazyka vykazují studenti netechnických oborů učilišť a nástaveb. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta maturantů.
Státní maturitu z češtiny, která je povinná, skládalo na jaře zhruba 62 800 studentů. Druhý předmět si maturanti volili mezi matematikou a cizím jazykem.
Chystané změny vítá i Společnost učitelů českého jazyka a literatury. Podle mluvčí Veroniky Valíkové nehrozí, že by učitelé svým studentům chtěli vylepšovat známky.
„Znám situaci ve školách, jaká je nouze o dobré učitele a jak těžké je do škol dostávat absolventy fakult. Podle mě se učitelům mělo přidat dávno,“ říká Ondřej Hausenblas.
Ministr školství v demisi Robert Plaga odvolal v úterý ředitele CERMAT Jiřího Zíku. Důvodem je chyba v maturitním testu a v přijímacích zkouškách na gymnázia. Od června ho nahradí Michaela Kleňhová.
V jedné z otevřených otázek byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení. Cermat nyní některým žákům vystaví nová vysvědčení a nové výpisy testů.
Maturita z matematiky by měla být povinná na gymnáziích a lyceích od roku 2021. Na většině ostatních maturitních oborů se má stát povinnou součástí maturity o rok později.
Podle výsledků slohových prací a testů z češtiny, matematiky a cizího jazyka, které dostala vedení středních škol v minulých dnech, maturanti nezvládají především matematiku. Informuje o tom Deník.
Praha||Marie Bastlová, pj, ČTK|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Jak správně nastavit systém přijímacích zkoušek na střední školy? Marie Bastlová se zeptala v pořadu 20 minut Radiožurnálu ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat Jiřího Zíky.
Na středních školách pokračují státní maturity. Všechny studenty tento týden čeká didaktický test z češtiny a zkoušky z dalších volitelných předmětů. Vybrat si mohli mezi matematikou a cizím jazykem.
Gymnázia mají přijmout i žáky, kterým v testech pomohla chyba v zadání přijímacích testů. Ředitelé mají studenta vzít také v případě, že převyšuje stanovený počet přijímaných.