Jak ukázalo šetření ombudsmana Stanislava Křečka, odstranění stovek nepovolených staveb u Novomlýnských nádrží je prakticky nevymahatelné. Stavební úřady nemají dost lidí a řízení se může vléct roky.
Černé stavby, nebo jen přírodní útočiště pro trampy? Tuhle otázku si kladou v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Server iROZHLAS.cz se vydal po stopách trampů.
Soud dal za pravdu Krajskému úřadu Ústeckého kraje ve sporu s majitelkou černé stavby v přírodním parku Dolní Poohří. Dům tam vyrostl bez stavebního povolení.
V roce 2017 dodatečné stavební povolení získalo zhruba osm tisíc nelegálních staveb. Podobné to bylo i v předchozích letech. Kolik je ale skutečně v Česku černých staveb, nikdo neví.
Jako partyzánštinu označují vodohospodáři a představitelé města Přerov stavbu protipovodňového valu nedaleko Troubek. Vybudovala ho sama obec, jenže na cizích pozemcích a bez stavebního povolení.
Všechny černé stavby na Slovensku musí do pár let zmizet. Týká se to hlavně stovek romských osad, které vznikly nelegálně na soukromých pozemcích. První romské rodiny si proto začaly budovat vlastní bydlení. Pilotní projekt v obci Rankovce u Košic vyšel a tak první rodiny tráví tyto Vánoce konečně ve svém.
Zastupitelé Hradce Králové nesouhlasí se stavbami na okraji města a odmítli firmě CTP poskytnout pozemky pro přístupovou cestu. Dvě rozlehlé haly u výpadovky na Třebechovice firma bez stavebního povolení rozestavěla loni na podzim a stavební práce zastavila až po několikeré urgenci úřadů. Teď usiluje o dodatečné povolení.
Jihočeskému divadlu chybí povolení k provozu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Hrozí proto, že se točna od 1. října stane černou stavbou. V takovém případě by podle zákona musela ze zámecké zahrady zmizet.
Všechny černé stavby na Slovensku musí do pár let zmizet, rozhodla slovenská vláda. Týká se to hlavně stovek romských osad, které vznikly nelegálně na soukromých pozemcích. První romské rodiny si proto už teď budují vlastní bydlení s pomocí nevládních organizací. Pilotní projekt zkouší v osadě v obci Rankovce u Košic.
Pardubický úřad otevřel cestu k legalizaci Holečkovy vily. Veřejným projednáním prošla bez připomínek změna územního plánu. V ní by se část pozemku, na kterém černá stavba stojí, přeměnila z rekreační zeleně na stavební parcelu.
Načerno postavené ploty, které zabraňovaly volnému přístupu k vodě v bývalé pískovně Sandberg u Kolína, po letech zmizely. Stavební úřad je prohlásil za černou stavbu, čímž udělal radost rybářům i lidem, kteří se nad Sandberg chodí koupat.
Slovenská vláda si chce posvítit na černé stavby. Nový stavební zákon má doslova vyčistit Slovensko od nelegálních obydlí. Přísnější pravidla oficiálně míří na bohaté majitele nemovitostí, kteří si svoje haciendy leckdy postavili načerno. O střechu nad hlavou by ale mohly přijít i tisíce slovenských Romů, kteří žijí v domech na cizích pozemcích. Některé nevládní organizace proto bijí na poplach.
K načerno postavené vile pardubického podnikatele Miloše Holečka se už začaly pomalu blížit buldozery. Podle vydané exekuce měl stavební úřad během několika dní začít s demolicí objektu. Zastupitelé města ale na poslední chvíli zvedli ruku pro změnu územního plánu a zdá se, že podnikatel nakonec svou vilu za 10 milionů zachrání. Ne všem se ale tento způsob legalizace černé stavby líbí.
Vlivný člen ODS Patrik Oulický unikl až milionové pokutě za to, že užívá černé stavby v Moravanech na Ústecku. Pokutu zvažoval stavební úřad v blízkých Trmicích. Kauza tím ale nekončí.