Čtyři vesmírní turisté přiletěli zhruba v 15.16 středoevropského času na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Je to privátní vědecká mise,“ komentuje let Milan Halousek z České astronomické společnosti.
Kometu C/2021 A1 (Leonard) objevili 3. ledna na observatoři Mount Lemmon v Arizoně. Zatímco v době objevu se nacházela 737,5 milionu kilometrů od Země, 12. prosince se přiblíží 34,9 milionu kilometrů.
„Polární záře nastala, ale byla vidět pouze ze severských zemí a nebyla ani příliš silná, měla nazelenalou barvu. Od nás pozorovatelná nebyla,“ uvedl astronom.
Naposledy publikovala v polovině července jeho fotografii Dlouhé ohony komety Neowise, která zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku.
Kometu Neowise lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze pouhýma očima a patří k nejjasnějším kometám za poslední roky. V Česku vůbec nezapadá za obzor, je viditelná celou noc.
Zdeněk Stuchlík se zabývá relativistickou astrofyzikou a kosmologií, například chováním hmoty v exotických podmínkách silné gravitace v okolí černých děr a neutronových hvězd.
Santiago de Chile/Buenos Aires||ako, ČTK|Vesmír|Fotočlánek
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. V Evropě tento jev viditelný nebyl. A v Česku bude úplné zatmění Slunce pozorovatelné až v roce 2135.