Česká hlava

Česká hlava v textech na iROZHLASU

|Veronika Hlaváčová |nepoužívat - Věda

Biochemik Emil Paleček získal prestižní ocenění pro vědce Česká hlava

Laureátem prestižní ceny pro vědce Česká hlava je letos biochemik Emil Paleček. Rozhodla o tom sice už minulý měsíc vláda, nejvýznamnější tuzemské ocenění pro badatele ale Paleček oficiálně převezme až na dnešním galavečeru. Stal se tak třináctým držitelem ceny, které se přezdívá česká nobelovka, za vědu, výzkum a inovace.

|Igor Maňour, Veronika Sedláčková |nepoužívat - Věda

Mladá fyzička získala za výzkum nanočástic cenu Doctorandus

Přední čeští vědci a vědkyně převzali tradiční vládní ocenění. Národní cenu vlády zvanou Česká hlava obdržel onkolog a hematolog Pavel Klener. Cenu Invence za mimořádný vědecký počin posledních let získal kardiolog Jan Pirk. Kromě vědců známých jmen byli ale oceněni také někteří mladší vědci. Cenu Doctorandus pro studenty doktorského studijního programu získala Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

|Klára Bílá, Michaela Vydrová, Prokop Havel |nepoužívat - Věda

Cenu Česká hlava získal onkolog Pavel Klener a cenu Invence kardiolog Jan Pirk

Národní cenu vlády Česká hlava získal onkolog a hematolog Pavel Klener z 1. lékařské fakulty UK, který proslul zejména na poli chemoterapie zhoubných nádorů. Cenu Invence získal světově uznávaný kardiolog Jan Pirk. Podle poroty si ji zasloužil za inovace při použití dvou dlouhodobých srdečních podpor jako totální náhrady lidského srdce u pacientů bez možnosti standardní léčby.

Česká hlava ocenila lékaře Jana Petráška za výzkum léčby jater

|Klára Bílá, Simona Bartošová |nepoužívat - Věda

K medicíně ho přivedl děda. Říkal mu o ní, že je to krásné povolání, i když intelektuálně náročné. Člověk se ale stále vzdělává. Dědeček mu také říkal, že díky medicíně pomůže lidem. A na jeho slova došlo. Lékař Jan Petrášek totiž získal jednu z cen pro nejlepší české vědce Česká hlava - Cenu Doctorandus. Zvítězil ve studentské kategorii za objev, který by mohl pomoci při léčbě zánětu jater.

|Katarína Brezovská, Alena Adámková, Tomáš Pancíř, Zuzana Ptáčková, Miroslav Panuška |Věda a technologie

Držitelem Národní ceny vlády Česká hlava 2009 je profesor Koutecký

Dnes večer budou uděleny ceny Česká hlava, které mají být jakousi domácí obdobou Nobelových cen. Hlavní, Národní cenu za celoživotní dílo, dostane onkolog, profesor Josef Koutecký. Ocenění Česká hlava má být českou obdobou Nobelových cen. Jednu z cen získal i astrofyzik Jiří Grygar. Ten ji však odmítl.