Viník zářijové otravy řeky Bečvy zůstává neznámý, stejně jako příčina úhynu asi 40 tun ryb. „Česká inspekce životního prostředí v ničem nepochybila,“ řekl v Interview Plus její ředitel Erik Geuss.
Vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě není ani po třech měsících blíž jednoznačným závěrům. Proč se pachatele otravy jedovatými látkami nadále nedaří vypátrat?
Valašské Meziříčí (Vsetínsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Policie už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku. Závažná ekologická havárie postihla řeku Bečvu 20. září.
„My jsme to nevěděli. Čestné slovo,“ řekl ředitel inspekce Erik Geuss. Podle něj se jedná o jednoznačný prohřešek, protože se v souvislosti s Bečvou inspektoři zajímali o cokoliv mimořádného.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve středu informovala o tom, že vzorky odebrané na stejném místě splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod.
Všech pět inspektorů oddělení CITES opouští Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Sehraný tým odborníků v minulosti odhalil celou řadu případů pašování ohrožených druhů rostlin a živočichů.
„Ve společnosti Deza má Česká inspekce životního prostředí zahájenou kontrolu, s ohledem na kontrolní řád nicméně nemůžeme poskytnout více informací,“ uvedla mluvčí Radka Nastoupilová.
Kvůli zářijové ekologické havárii uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb. Viníka však vyšetřovatelé stále nedopadli. Hnutí STAN požaduje kvůli nezvládnutí situace rezignaci Richarda Brabce.
Nikl není pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce.
V pátečním tisku se dočtete, že šéfem finanční správy na Slovensku se může stát Čech. Do druhého kola výběrového řízení se dostal exředitel české daňové správy Jiří Žežulka, píše Mf Dnes.
Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek.
Firma O.L.G.A. patřící hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi dostala pokutu za celkem pět tisíc kubíků (pět milionů litrů) načerno odebrané vody. Kancléř pokutu komentovat odmítl.
S blížícím se začátkem lyžařské sezony vyrážejí na kontroly skiareálů pracovníci inspekce životního prostředí. Zajímají se o to, odkud provozovatelé čerpají vodu na výrobu technického sněhu.
„Chceme bydlet ve zdravém prostředí. Nechceme být odkázáni na počasí a větrat podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Zvláště večer, v noci, ráno nebo o víkendech se to nedá,“ uvedl jeden z organizátorů.
Limity pro intenzitu zápachu nejsou legislativně upravené. Ministerstvo životního prostředí ale stanovit limity pro zápach nechce. Podle něj se to v minulosti neosvědčilo.
Inspekce Mynářově firmě vyměřila pokutu ve výši 40 tisíc korun, ačkoli ji mohla potrestat až pětimilionovou sankcí. Zdůvodnila to malým objemem vypouštěné vody.
Aplikace jedu podle ministerstva ohrožuje zvěř a ptáky a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny, označilo ji rovněž za extrémně rizikovou pro životní prostředí.
Pokutu dostala firma O.L.G.A.- S.K.I.- s.r.o., která vlastní místní Hospodu Na Srubu na sjezdovce v Osvětimanech. Pokutu dostala za to, že restaurace vypouštěla bez povolení odpadní vodu do potoka.
Zakázku prováděla firma Energie - stavební a báňská společnost Syner. Balák a jeden z jeho spolupracovníků jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.