Geuss své rozhodnutí opustit post ředitele inspekce oznámil přímo v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle něj prý bude z tohoto kroku spousta lidí nadšeno.
Libor Nedorost byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatku, ale nyní na České inspekci životního prostředí prověřuje zákonné chování firem. Ředitel inspekce se hájí, že o jeho minulosti nevěděl.
Firma O.L.G.A., kterou vlastní kancléř Mynář, během předchozí zimní sezóny na přelomu let 2019 a 2020 odebrala téměř 1 500 kubíků vody z boční nádrže vodního toku Hruškovice takzvaně načerno.
Od ledna do června inspekce pravomocně udělila asi 650 pokut za skoro 40 milionů korun. V letech před covidovou pandemií jich přitom rozdala za půl roku přibližně jednou tolik.
„Nehodlám hledat, na čem se štěpíme a neshodneme,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová o vznikající dohodě koalic.
Loňská otrava Bečvy odhalila nepřipravenost úřadů i nedostatečnou kontrolu toho, co do českých řek přitéká. Rybáři, ochránci přírody i politici proto začali volat po reformách.
Při úniku toxických látek do Bečvy uhynuly před více než rokem desítky tun ryb. Viníka se stále nepodařilo jasně označit a postupy příslušných orgánů se staly terčem kritiky veřejnosti i odborníků.
Policie musí zjistit, zda se skutečně stal trestný čin a kdo ho má případně na svědomí – jestli majitel pozemku, stavař nebo třeba někdo, kdo má pozemek pronajatý.
Sněmovní komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Otrava před rokem poničila biotop na 40 km řeky.
Podle krajského odboru při použití 20 kilogramů soli a průtoku 3,1 metru krychlových za sekundu, který byl podobný jako v době havárie, nenastalo jednání v rozporu s vodním zákonem.
„Naším úkolem je popsat pochybení, které při vyšetřování té události vznikly, jednotlivých úřadů a orgánů. Těch pochybení je celá řada a s každým dalším výslechem se ukazují další,“ uvedl Gazdík.
Pokus provedli v srpnu rybáři a hydrochemici, aby dokázali, že ryby nemohla otrávit voda z rožnovského kanálu. Podle mluvčího inspekce životního prostředí se experimentem zabývají kvůli oznámení.
U výpusti z rožnovského kanálu vylili rybáři a vědci sůl a u splavů zjišťovali, kdy se smíchá s vodou v řece. To vše při stejném průtoku vody jako loni v září, kdy v řece uhynulo přes 40 tun ryb.
Inspekce životního prostředí udělila pokutu 200 tisíc korun za nelegální navážení odpadu do areálu bývalé slepičárny ve Vchynicích. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Havárie mimořádného rozsahu jako ta na Bečvě ukázala, že už jen třeba nezkušenost úředníků s tak velkým zásahem může být zásadní překážkou pro zvládání havárie,“ řekl ministr Brabec.
Závažná ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.
„Po dohodě s Českou inspekcí životního prostředí jsme měření odložili do doby, než vrána mláďata odchová. Tak abychom ji nevyrušovali,“ upřesnila mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.
Několik set let starý dub nedaleko Krnova padl k zemi poté, co jeden ze zaměstnanců Lesů ČR rozhodl o tom, že ohrožuje zdraví lidí. Dub při tom stál v lese na opuštěném místě.
To, že se nedaří najít původce havárie, se stalo politicky citlivou záležitostí. V okolí Bečvy je totiž několik průmyslových provozů včetně chemičky Deza ze svěřenského fondu Andrejem Babišem (ANO).
Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření kvůli epidemické situaci. Scházely mu také některé podklady. Policie v pondělí potvrdila, že na znalecký posudek čeká.