„Lidé by pak nešli na pohotovost a rovnou by volali rychlou, kdy poplatek víceméně neplatí. Tak bychom spíš péči prodražili a celý systém péče ještě víc zahltili.“
Český pacient údajně čekal půl roku na operaci kýly, a když k ní mělo dojít, nemocnice ji odložila kvůli třem ukrajinským pacientům se stejnou diagnózou. Nic takového se ale podle nemocnice neděje.
„My teď musíme reagovat na mimořádnou valorizaci, aby nám to nenavýšilo základnu na pořád do budoucna. Teď by to bylo 35 miliard, příští rok 58 miliard. To nejde,“ poznamenal Fiala.
Prezident České lékařské komory, Milan Kubek, čelil během pandemie obtěžování ze strany Patrika Tušla a jeho skupiny. Lidé před jeho domem křičeli „vydejte nám vraha“. Případ se dostal až k soudu.
Patrik Tušl, obviněný za pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory, odmítl u soudu obžalobu. Líčení bude pokračovat v březnu.
Současný poplatek 90 korun je podle komory velmi nízký, neplní svojí regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb.
Tušl, kterého některá média označují za známou postavu tuzemské dezinformační scény, podle kriminalistů Kubka pronásledoval a omezoval v běžném způsobu života.
Studie podle vědců dokládá, že očkování proti onemocnění covid-19 zachraňuje před úmrtím velmi výrazně. „Navzdory podloženým výsledkům je ale řada lidí stále vůči očkování nedůvěřivá,“ uvedla vědkyně.
„Kdo z vás bude ochotný postavit se jim ve stejný den na odpor? Uděláme úplně stejnou protiakci. Jestli chtějí boj, tak ať to zkusí!“ vyzývali ve videích na sociálních sítích Tušl s Čermákem.
Milan Kubek upozorňuje, že stávající rychlost očkování bude nutné zvýšit stonásobně. Doporučuje také, aby stát znovu začal proplácet PCR testy i bez žádanky od lékaře.
V tisku se ve čtvrtek dočtete, že lidé odchází do předčasného důchodu, píše E15. Lékařská komora chce kontrolu soudních znalců píší, Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Jak ověřil server iROZHLAS.cz, žádné podobné nařízení týkající se lékařů vláda nevydala. Neví o něm ani Česká lékařská komora, ani doktoři. Vše vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!
Českým nemocnicím se už hlásí první zdravotní sestry a lékařky, které z Ukrajiny utekly a chtěly by dál ve zdravotnictví pracovat. Dle Milana Kubka se musí především naučit česky a prokázat vzdělání.
Na případ Alberta Ruzziho z Chile, který se vydával za akreditovaného dermatologa, poprvé upozornil v lednu Radiožurnál. Ruzzi nemá lékařské vzdělání a není členem České lékařské komory.
Hroboň poukazuje na to, jak se tvoří zdravotnické rozpočty v jiných zemích, tedy že stát poskytne zdroje jen na část navýšení, zatímco zbytek je třeba získat zvýšením efektivity.
„Bezprostřední hrozba to není, ale do budoucna ano. Hlavně je to špatný signál, protože proč zrovna na zdravotnictví se vláda rozhodla ušetřit nejvíc? To nedává logiku,“ kritizuje Kubek.
Radiožurnál objevil další čtyři lékaře ze soukromých dermatologických klinik bez licence k výkonu povolání. Nejsou členy České lékařské komory a jako lékaře je nevede ani ministerstvo zdravotnictví.
Reportér Radiožurnálu zjistil, že na některých klinikách estetické medicíny působí v roli lékařů lidé bez medicínského vzdělání. Případů mohou být až desítky.
Lékařů bez licence je podle zjištění Radiožurnálu víc a většinou se jedná o cizince. Podle České lékařské komory jde o hrubé porušení zákona a je to výsledek selhání státních orgánů.
Stovky polských žen cestují podle nevládních organizací do Česka za umělým přerušením těhotenství. Co všechno musí splnit, aby tu potrat mohly podstoupit? A jak důležitou destinací Česko je?
Server iROZHLAS.cz přináší svědectví jedné z Polek. „Nejhorší bylo obcházet doktory, kteří mi odmítali pomoci, protože jsem Polka,“ vzpomíná 25letá Maria na svoji pražskou anabázi.
Nemocnice musí často na poslední chvíli měnit už tak složitě sestavené služby, přesouvat personál mezi odděleními nebo dokonce žádat o pomoc dobrovolníky.
Komora vyzvala lékaře, aby respektovali odborná doporučení, podporovali očkování a aby neškodili svým pacientům šířením nepodložených pochybností o účinnosti a bezpečnosti o očkování.
„Zdravotníci potřebují okamžitou a účinnou pomoc ze strany politické reprezentace i podporu ze strany veřejnosti. Bez pomoci to nezvládneme,“ upozornila Česká lékařská komora.