Česká lékařská komora

|Václav Rokyta, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Lékaři vyzvali vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat třeba pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce. Lékaři vedle toho požadují i speciální zdravotní daň na tabák a alkohol nebo zvyšování platů zdravotníků minimálně o 10 procent každý rok. Oznámil to prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Hradecká krajská záchranka nesouhlasí s návrhem ČLK na republikové sjednocení služeb

| mkp, Ondřej Vaňura |Regiony

Jednoznačné ne říká vedení Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje návrhu České lékařské komory. Ta navrhuje, aby se všechny tuzemské záchranky spojily do jedné. Na posledním sjezdu komory sjednocení podpořily dvě třetiny delegátů. Hlavní výhody vidí v tom, že by záchranáři měli jednotné vedení v případě mimořádných událostí, jako jsou třeba teroristické útoky.

|Martin Hromádka, Michaela Široká |Zprávy z domova

Lékaři mají mít právo ukončit péči o pacienta kvůli nedůvěře, žádá ČLK

Česká lékařská komora (ČLK) navrhuje, aby ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v chystané novele zákona o zdravotních službách právo lékaře vyřadit pacienta z registru. Podle předsedy ČKL Milana Kubka by tak lékaři mohli ukončit péči o pacienta i v případě, že je mezi nimi závažným způsobem narušená důvěra. Nového lékaře by pacientovi zajistila jeho zdravotní pojišťovna.

|Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

Přes 120 tisíc lidí se podepsalo pod petici za kvalitní zdravotnictví, ČLK ji posílá do Senátu

Pod petici za kvalitní zdravotnictví se podepsalo přes 120 tisíc lidí. Předseda České lékařské komory Milan Kubek ji dnes v 11 hodin předá vedení Senátu. Lékaři, kteří akci iniciovali, chtějí zastavit podle nich špatné kroky ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Obávají se, že se dostupnost a kvalita zdravotnické péče snižuje. Ministerstvo zdravotnictví kritiku odmítá.