„Na první básni Němcové měl maximální zásluhu. Motivoval ji, aby ji vydala v Květech. Pomáhal jí s češtinou. Možná jí dal první impuls, že ta práce má smysl,“ tvrdí Nebeského praprapravnučka.
„Svůj deník jsem psal hlavně pro všechny svoje čtyři děti. Aby si jednou třeba přečetly, jaký byl jejich tatínek blázen,“ vysvětluje Marhoul v úvodu knihy.
Problémy s početím přinášejí bezmoc, vztek, izolaci, ale i naději, sblížení a černý humor. O tom, jak se z nenormálního stává normální, pojednává ilustrovaný příběh Moniky Baudišové.
V titulní roli se ve čtveřici filmů vystřídají Anna Kameníková s Aňou Geislerovou. Podle ní diváci poznají spisovatelku z úhlu, který není „úplně všebořící“, ale rozhodně je překvapivý.
Protektorát Čechy a Morava||red|Literatura|Knižní soutěž
Scenárista a badatel Miloš Doležal navazuje na svou loňskou sbírku dokumentárních povídek Čurda z hlíny novou trojicí příběhů. Jednu z ústředních rolí dostává Josef Čapek.
Hluboko do hor mezi pytláky a pašeráky zavede čtenáře historická detektivka Čarostřelec. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Tereza si nikdy nemyslela, že bude mít pleš dřív než její kluk. A už vůbec by ji nenapadlo, že blízké okolí i lidé na ulici jí budou vyjadřovat podporu v domnění, že si prochází chemoterapií.
Česká pohádková klasika Pejsek a kočička si razí cestu k půl miliardě lidí mluvících arabsky. Lví podíl na překladech české literatury do arabštiny mají bohemisté z káhirské univerzity Ajn Šams.
Stýblová byla zakladatelkou první neurologické jednotky intenzivní péče. Napsala také 23 beletristických knih. V roce 1986 obdržela za knihu Princ a Skřivánek cenu Hanse Christiana Andersena.
Ve své nové knize se publicistka Blanka Kovaříková vydává s pomocí pamětníků, sběratelů a nadšenců po stopách legendárních hotelů, restaurací, varieté a tančíren či zaniklých plováren.
Říkalo se mu „zázračný lékař“ i „šarlatán“. Kým doopravdy byl Jan Mikolášek, protagonista snímku Agnieszky Holland, se snaží přiblížit nová kniha Ivany a Martina Šulcových.
„Všechno na světě existuje proto, aby vedlo, ústilo, valilo se do knihy, všechno se stává nebo stane knihou. Kniha je metafora světa. Svět jako kniha.“ o je citát ze Stéphane Mallarmého z roku 1965.
Za necelý rok se českému fotografovi a cestovateli Jaromíru Zaoralovi podařilo zdolat všechny nejvyšší evropské vrcholy. Své zkušenosti a zážitky nyní nabízí v knižním průvodci.
Nejen kolem romantických vztahů panuje mezi lidmi řada pohádek a smyšlenek. S odborností i nadhledem se k těm nejčastějším z nich vyjadřuje ve Vztazích a mýtech psychoterapeut Honza Vojtko.
Mezi známými povídkami nechybí třeba Sedm deka zlata, Smrt krásných srnců, Kapři pro wehrmacht, Jak jsem potkal ryby, Moje první ryba nebo Zlatí úhoři.
Kniha provádí její prací právničky na sociálním odboru, odbojovou činností, vězněním nacisty i vstupem do velké politiky završeným zatčením v září 1949.
Útržky, úvahy, nonsensy, vzpomínky, povídky. Někdy důležité, jindy zábavné, občas zase vedlejší, bizarní nebo zcela vymyšlené, mnohdy ale také osobní až intimní.
„Chodit v teplákách je něco jiného než se do nich narodit,“ říká spisovatelka Petra Dvořáková o hrdinech svého románu Dědina, tragikomického příběhu obyvatel jedné vesnice kdesi na Vysočině.
Jaký je rozdíl mezi teplou a studenou frontou? Podle čeho dostávají svá jména tlakové útvary? A jak se liší vánek od čerstvého větru? Na to a mnohé další odpovídá nová kniha Předpovídej počasí.
Kniha je rozdělená do 11 tematických kapitol, v nichž se do podrobna rozebírá určitá oblast Sekorova života, ať už je to jeho profese žurnalisty, humoristické kresby a karikatury nebo sportovní zájmy.
V novele Petry Dvořákové jsou to právě vrány, které přinášejí zdrcující svědectví o neschopnosti komunikace a traumatech dospívání, k nimž může docházet za zavřenými dveřmi a upravenou fasádou.
Záhonky i zahrady mohou vzkvétat i ve městě. Stačí jen vědět, jak na to. Tvrdí to členové obecně prospěšné společnosti Kokoza, tvůrci nového knižního rádce Pěstujeme ve městě.
Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Michal Sýkora, Petr Stančík nebo Kateřina Tučková. To je jen výběr z autorů, kteří stojí za novou povídkovou antologií s názvem Krvavý Bronx.
„Radši budu single a bude klid,“ tvrdí třicetiletý hrdina nového komiksového alba Jiřího Franty. S rozchodem s přítelkyní se vyrovná po svém: s kamarádem vyrazí na divoký výlet do Říma.
Kniha zachycuje životní osudy Jiřího Fišera, který se svým dvojčetem Josefem přežil pseudovědecké pokusy přezdívaného Doktora smrti v koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi.
Kniha Mariky Pecháčkové funguje jako bonusový materiál k dokumentárnímu snímku V síti. Nabízí rozhovory s jeho aktérkami, odbornými poradci, ale také upřímné svědectví jednoho z predátorů.