Za loňský rok uložili inspektoři e-shopům pravomocně 1260 pokut celkem za 11,69 milionu korun. Nejvyšší pokutu dostala společnost ELI ATD, která nabízela frekvenční čip.
Celkem inspektoři rozdali pokuty za necelých 12 milionů korun. Nejčastěji na e-shopech chyběly informace o prodávaném zboží nebo o podmínkách reklamace.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto připravuje druhé kolo výběrového řízení. ČOI je bez šéfa sedmý měsíc, předchozí ústřední ředitel Mojmír Bezecný z místa odešel k loňskému 30. září.
Ve zprávě stojí, že inkasní agentura Smart Inkasso převzala dluh od společnosti Mylano AG za zakoupené a dosud nezaplacené zboží za necelých 900 korun. Zároveň vyzývá lidi k rychlému uhrazení částky.
Firma na internetu i prostřednictvím letáků nabízela čipy, které si podle podniku měli lidé lepit na tělo, aby si posílili imunitu a chránili se před covidem-19.
Podle litery zákona existuje Energetický regulační úřad (ERÚ) už dvacet let proto, aby v souladu s evropskou legislativou reguloval energetický trh. A to výslovně v zájmu spotřebitelů.
Problémem je pájka použitá ve spojích, která obsahuje nadlimitní množství olova. „Těžké kovy po nesprávné likvidaci kontaminují okolí a mohou negativně ovlivnit životní prostředí,“ popsala inspekce.
Mojmír Bezecný pracuje u obchodní inspekce od roku 1986. „Cítím, že po 35 letech u inspekce je vhodný čas na změnu,“ řekl Nově. Vyloučil to, že za jeho odchodem stojí vnější nátlak.
Nejčastějšími prohřešky, které odhalila Česká obchodní inspekce na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, jsou nedolité alkoholické nápoje.
Podle mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha šlo například „neinformování spotřebitele o možnostech reklamace, možnostech využívání mimosoudního řešení sporů“.
Česká obchodní inspekce v pondělí informovala o výsledcích kontrol za 1. čtvrtletí letošního roku. Porušení předpisů bylo zjištěno u poloviny e-shopů, jimž byla udělena pokuta za téměř 1,5 mil. korun.
Kontrolou prošlo 32 typů rukavic od 30 distributorů a cílem bylo ověřit, zda splňují technické požadavky. Porušení předpisů inspekce zjistila u 25 typů.
„Jestliže manažeři dostali statisícové tresty, po jejichž uhrazení nebudou ani v trestním rejstříku, tak je to podle mého názoru trest až nepřiměřeně mírný,“ říká advokát z protikorupčního fondu.
Kauza se týká ovlivňování zakázek ohledně síťové infrastruktury České obchodní inspekce a zakázky na stavební práce pro ministerstvo pro místní rozvoj. Obžalovaní z Techniservu vinu odmítají.
Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky kritizuje prodej respirátorů s mimoevropským označením KN95 a N95 dlouhodobě. Podle inspekce je však jejich prodej v pořádku.
Udržovací nabídky jsou trikem dodavatelů a zprostředkovatelů energií, jak dostat ze spotřebitelů více peněz. Ti o nich často neví a při odstoupení od smlouvy jim hrozí vysoké pokuty.
„Doporučuji spotřebitelům vyhnout se především anonymním výrobkům, o kterých nevíme, jaký je výrobce,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Důležitý je přiložený český návod na použití.
Vláda opět zpřísnila opatření proti koronaviru. Apeluje, abychom se nestýkali s nikým kromě své nejbližší rodiny, pokud to není nezbytně nutné. Máme také omezit pohyb, co to jen jde.
Podle České obchodní inspekce tak výrobek nesplňuje požadavky zákona o obecné bezpečnosti výrobku, protože součástí oblečení určeného pro malé děti nesmí být funkční šňůry na stažení.
Společnost Cendis doporučuje řidičům, aby na e-shopu kupovali elektronické dálniční známky s pozdějším začátkem platnosti. Pak je totiž možné případné chyby ve formuláři ještě opravit.
Spotřebitele chrání před nepoctivými zprostředkovateli energií pouze Deklarace na ochranu spotřebitele 2.0. Jenže k ní se nezavázaly zdaleka všechny společnosti na trhu.