Česká pošta

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Zastavit stíhání Agrotecu? Rozhodnutí bylo velice povrchní, píše vrchní soud

Když Městský soud v Praze zastavil stíhání firmy Agrotec, posoudil to velice povrchně. Myslí si to nadřízený vrchní soud, který jeho rozhodnutí v kauze hustopečské firmy z holdingu Agrofert zrušil. Aby totiž firma mohla říct, že se protiprávnímu jednání snažila zabránit, nestačí podle vrchního soudu jen sestavit etický kodex a nechat ho zaměstnance podepsat. „Jde pouze o první nezbytný krok,“ stojí v usnesení, které má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici.

Vrchní žalobce obvinil dva lidi a firmu z korupce na České poště. Hrozí jim až šest let vězení

| ČTK |Zprávy z domova

Za podplácení v České poště čelí obžalobě dva podnikatelé a firma Alkom Security. Pražské vrchní státní zastupitelství uvedlo, že obviněným hrozí až šestileté vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Podle informací Radiožurnálu z obžaloby vyplývá, že muži zaměstnancům pošty údajně nabízeli luxusní zájezdy a statisíce korun, aby si udrželi a také získali lukrativní zakázky. Podle dřívějších informací se kauza týká firmy Alkom.

| ČTK |Ekonomika

Vláda České poště nahradí ztráty. V příštích letech dostane 800 milionů

Česká pošta dostane jako úhradu ztráty z poskytování základních služeb za roky 2013 a 2014 celkem 800 milionů Kč. Peníze získá postupně letech 2018 až 2020. Schválila to ve středu vláda. Suma je zhruba o 600 milionů nižší, než poště přiznal Český telekomunikační úřad. Peníze by měla pošta podle premiéra Bohuslava Sobotku využít na zefektivnění služeb a zvýšení platů.

| ČTK |Zprávy z domova

Kauza Česká pošta: Agrotec čin spáchal, tvrdí žalobce. Nesouhlasíme, brání se holding

Firma Agrotec spáchala trestný čin, ze kterého byla obviněna v případu manipulace se zakázkami České pošty. Její stíhání soud zastavil, protože vynaložila veškeré úsilí, aby protiprávnímu jednání zabránila. Uvedl to dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Holding Agrofert, jehož součástí Agrotec je, s tímto výkladem nesouhlasí, žádný trestný čin se podle něj nestal ani nevznikla žádná škoda. Podle Matuly postup soudu umožnila novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která vstoupila v platnost loni v prosinci. Žalobce proti rozhodnutí podal stížnost.

| ČTK |Zprávy z domova

Kauza zakázek České pošty. Soud zastavil stíhání firmy Agrotec, která patřila Babišovi

Pražský městský soud zastavil stíhání hustopečské firmy Agrotec v kauze manipulací zakázek České pošty. Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce proti němu podal stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. Agrotec patří do holdingu Agrofert, který do minulého týdne vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů akcie holdingu vložil do svěřenských fondů, o firmu se tak nově starají správci.

|Kristina Lamperová |Ekonomika

Menší odbory České pošty chtějí dál stávkovat. Chystají i trestní oznámení na zaměstnavatele

Stávková pohotovost na České poště pokračuje. Menší odbory České pošty plánují další protesty. Českému rozhlasu to potvrdil odborář Filip Janovský. Odboráři navíc oznámili, že chtějí podat trestní oznámení na zaměstnavatele. Vedení podniku své zaměstnance před stávkou údajně vydíralo. Česká pošta nařčení odmítá.

|Kristina Lamperová |Ekonomika

'Když budu stávkovat, nedostanu prémie.' Česká pošta vydírá své zaměstnance, tvrdí odbory

Na České poště stávkuje 84 lidí z celkem 30 tisíc zaměstnanců státního podniku. Sdělila to mluvčí pošty Eva Krejčí s odkazem na dodané seznamy od odborářů. Odbory zatím počty stávkujících neuvedly, budou však podle nich během dne stoupat. Do stávky se podle odborářů zapojili pracovnice za přepážkami, doručovatelé i řidiči.

| ČTK, Kristina Lamperová |Zprávy z domova

Předvánoční stávka. Část odborářů České pošty bude protestovat celý čtvrtek

Českou poštu čeká od půlnoci dvaceti čtyřhodinová stávka části svých zaměstnanců. Na poštách bude stávka rotovat, jednotlivá pracoviště budou přerušovat práci postupně vždy na jednu hodinu. Zaměstnanci velkých třídíren nepřijdou do práce vůbec. Stávkou chtějí zaměstnanci dosáhnout plošného zvýšení platů o 2500 korun.

|Michael Rozsypal, Jan Bartoněk |Ekonomika

Odborář: Stávku na poště nic neodvrátí, vedení mělo dost času

ROZHOVOR. Stávka části zaměstnanců České pošty určitě bude, už ji nic nemůže zvrátit. Ve vysílání Českého rozhlasu Plus to řekl předseda stávkového výboru Evžen Dvorský. Zapojí se do ní přes 6000 lidí, tedy pětina zaměstnanců. Mezi 17. a 19. hodinou přestanou vydávat a doručovat balíky. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd o 2500 korun. Takový nárůst je ale podle vedení podniku i premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD nereálný.