Česká pošta

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Zastavit stíhání Agrotecu? Rozhodnutí bylo velice povrchní, píše vrchní soud

Když Městský soud v Praze zastavil stíhání firmy Agrotec, posoudil to velice povrchně. Myslí si to nadřízený vrchní soud, který jeho rozhodnutí v kauze hustopečské firmy z holdingu Agrofert zrušil. Aby totiž firma mohla říct, že se protiprávnímu jednání snažila zabránit, nestačí podle vrchního soudu jen sestavit etický kodex a nechat ho zaměstnance podepsat. „Jde pouze o první nezbytný krok,“ stojí v usnesení, které má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici.

| ČTK |Zprávy z domova

Vrchní žalobce obvinil dva lidi a firmu z korupce na České poště. Hrozí jim až šest let vězení

Za podplácení v České poště čelí obžalobě dva podnikatelé a firma Alkom Security. Pražské vrchní státní zastupitelství uvedlo, že obviněným hrozí až šestileté vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Podle informací Radiožurnálu z obžaloby vyplývá, že muži zaměstnancům pošty údajně nabízeli luxusní zájezdy a statisíce korun, aby si udrželi a také získali lukrativní zakázky. Podle dřívějších informací se kauza týká firmy Alkom.

| ČTK |Ekonomika

Vláda České poště nahradí ztráty. V příštích letech dostane 800 milionů

Česká pošta dostane jako úhradu ztráty z poskytování základních služeb za roky 2013 a 2014 celkem 800 milionů Kč. Peníze získá postupně letech 2018 až 2020. Schválila to ve středu vláda. Suma je zhruba o 600 milionů nižší, než poště přiznal Český telekomunikační úřad. Peníze by měla pošta podle premiéra Bohuslava Sobotku využít na zefektivnění služeb a zvýšení platů.

| ČTK |Zprávy z domova

Kauza Česká pošta: Agrotec čin spáchal, tvrdí žalobce. Nesouhlasíme, brání se holding

Firma Agrotec spáchala trestný čin, ze kterého byla obviněna v případu manipulace se zakázkami České pošty. Její stíhání soud zastavil, protože vynaložila veškeré úsilí, aby protiprávnímu jednání zabránila. Uvedl to dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Holding Agrofert, jehož součástí Agrotec je, s tímto výkladem nesouhlasí, žádný trestný čin se podle něj nestal ani nevznikla žádná škoda. Podle Matuly postup soudu umožnila novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která vstoupila v platnost loni v prosinci. Žalobce proti rozhodnutí podal stížnost.

| ČTK |Zprávy z domova

Kauza zakázek České pošty. Soud zastavil stíhání firmy Agrotec, která patřila Babišovi

Pražský městský soud zastavil stíhání hustopečské firmy Agrotec v kauze manipulací zakázek České pošty. Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce proti němu podal stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. Agrotec patří do holdingu Agrofert, který do minulého týdne vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů akcie holdingu vložil do svěřenských fondů, o firmu se tak nově starají správci.