Česká zemědělská univerzita

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Vědci z ČZU shánějí peníze na záchranu antilop Derbyho v Senegalu

Dlouhé, téměř rovné rohy, jakoby stočené do vývrtky, široký krk a úzké svislé světlé pruhy na bocích. To jsou rysy největší antilopy na světě, antilopy Derbyho. Ve volné přírodě západní Afriky jí už žije jen několik desítek kusů. Česká zemědělská univerzita vede už 16 let program na záchranu této velké antilopy. V rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu se snaží populaci antilop Derbyho zvýšit a docela se jim to daří. Na další pokračování projektu ale musí spolek Derbianus Conservation shánět peníze z různých zdrojů.

|Anna Königsmarková, Simona Bartošová |Regiony

Studenty ČZU v Suchdole by mohly místo autobusů přepravovat tramvaje

Z Dejvic do Suchdola míří v pracovních dnech zhruba deset tisíc studentů na zemědělskou univerzitu. K tomu je třeba připočíst další stovky místních cestujících. Autobusy jsou tak hlavně v ranní a odpolední špičce nacpané k prasknutí a kvůli kolonám mají často zpoždění. Problém by pomohlo vyřešit zavedení tramvajové tratě, které ale vzhledem k poloze Suchdola není jednoduché.

|Simona Bartošová, Veronika Štefanová |Příroda

Fakulta tropického zemědělství na ČZU má jako první v Praze certifikát Fair trade

Fakulta tropického zemědělství vznikla z Institutu tropů a subtropů teprve před nedávnem. Už dnes je ale první pražskou fakultou s certifikátem Fair trade. Vzdělává odborníky na zemědělství a udržitelný rozvoj v zemích třetího světa. S čímž úzce souvisí i Fair trade. Na fakultě se proto vytvořila skupina, která myšlenku takzvaného férového obchodu šíří.

Tým vysokoškolských studentů sestrojil formuli a bude s ní závodit

|Magdaléna Medková, Marek Augustin |Regiony

Studenti z České zemědělské univerzity dnes v Praze představili historicky druhý závodní vůz, který sestavili vlastníma rukama. Říkají mu Darth Vader a už pozítří s ním vyrazí do Hradce Králové na první závod Formula student v Evropě. Poté bude následovat Maďarsko, Rakousko a také Itálie.