České centrum

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Akademici a umělci podepsali petici proti jeho odvolání, přesto ředitel Českého centra v Paříži končí

Česká centra v Paříži, Bruselu a ve Vídni budou mít brzy nové ředitele. Přihlášky do konkurzů se přijímaly do pátku. Pozornost se soustředí hlavně na francouzskou metropoli, kde ředitele Jeana-Gasparda Páleníčka nedávno pro nadbytečnost propustil nový šéf Českých center Jan Závěšický. Francouzští akademici poté sepsali petici, ve které po ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD žádají vysvětlení.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Česká centra nebudou patřit pod ambasády. V příštím roce se mohou rozrůst o pět poboček

Česká centra fungující po celém světě zůstanou i nadále nezávislá. Ministerstvo zahraničí přehodnotilo návrh, podle kterého jedenáct z nich chtělo začlenit pod ambasády. Organizace, které propagují českou kulturu a jazyk v zahraničí, by se navíc měly v příštím roce rozrůstat. Půjde o pět poboček, mimo jiné v Číně, Vietnamu nebo na Kubě.

|Jiří Hošek |Divadlo

Dejvické divadlo přivezlo část svého repertoáru do Londýna. Na představení chodí krajané i Briti

Zlí jazykové tvrdí, že pokud se chcete dostat na představení Dejvického divadla, měli byste investovat do letenky a zvolit jedno z jejich zahraničních vystoupení. Populární pražská scéna je v těchto dnech v Londýně, kde má v pondělí na programu poslední ze tří představení v rámci festivalu „Made in Prague“. Ten pořádá už podvacáté tamní české centrum. Dejvické divadlo je letos největším tahákem.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Osud českých zahraničních center chtějí řešit koaliční lidovci i někteří poslanci

Plánovaný přesun poloviny Českých center v zahraničí pod ambasády vzbudil rozruch mezi politiky. Problémem příspěvkových organizací se proto bude nejspíš zabývat koalice i poslanci. Výhrady k plánu ministerstva zahraničí mají hlavně vládní lidovci. Podle nich by změna mohla poškodit samotná centra, která propagují českou kulturu v cizině.

|Jiří Hošek, Marína Dvořáková |Výtvarné umění

Přes 30 britských a českých umělců pomalovalo vláčky do dobročinné aukce

Umístit výtvarnou myšlenku na zhruba deseticentimetrový model železničního vagonu je pro umělce jistě výzvou. Přesně tuto rukavici hozenou Českým centrem v Londýně zvedlo více než 30 předních britských a českých umělců. Dílka Davida Černého, Jiřího Davida a dalších jdou dnes večer v britské metropoli do dobročinné aukce.

|Jan Šmíd, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Čeští diplomaté stále nevědí, zda se na České centrum v Paříži vztahuje imunita

Společnost Diag Human vymáhá po českém státu 10 miliard a 400 milionů korun. Váže je na údajně ušlý zisk za vyloučení ze soutěže na zpracování krevní plazmy. A odvolává se přitom na rozhodčí nález ze srpna 2008, podle kterého má nárok na odškodnění. Pařížský soud podle zpráv z posledních dní zřejmě nález uznal - zatím nepravomocně. A českému státu hrozí exekuce jeho majetku ve Francii. Národní galerie včera odvezla z Francie všechny obrazy, které tam zapůjčila, zvláště cenná díla Eduarda Maneta nebo Lucase Cranacha. Z celé Evropy je to třicet uměleckých děl.

|Jan Šmíd, Vít Pohanka, Martin Hromádka, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Budovu Českého centra v Paříži by mohli zabavit exekutoři

Budovu Českého centra v Paříži mohou zabavit exekutoři. Pařížský soud totiž stejně jako dříve vídeňský uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Předmětem exekuce může být právě České centrum, narozdíl třeba od budovy velvyslanectví, která je chráněna Vídeňskou úmluvou.

|Martin Hromádka, Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

České centrum v Košicích končí. Krajané se bojí kulturního temna

České centrum v Košicích dnes po pěti letech definitivně končí. Důvodem jsou úsporná opatření. Slovensko bylo na ráně jako první, protože v zemi fungují Česká centra hned dvě. To, co z Prahy vypadá jako rozumný krok a jasná věc proveditelná jedním škrtem v tabulkách, budí v Košicích velké emoce. Čeští krajané sice chápou potřebu snížit výdaje státu. V případě Českého centra v Košicích se to prý ale dalo udělat i jinak, než ho zavřít.