Podle slov senátorky Zwyrtek Hamplové by školy mohly vytvářet samostatné třídy pro romské děti. Proti jejím výrokům se ohradili zástupci romské menšiny i vládních stran.
Vysoké školství je dlouhodobě podfinancováno. Podíl vysokých škol na HDP klesá. Před vysokými školami stojí celá řada dalších výzev, říká ředitelka sekce vysokého školství na ministerstvu školství.
„Zanedbalo to několik posledních vedení Prahy. Patnáct let vidíme, jaká je demografická křivka, a tomu měla být přizpůsobena infrastruktura,“ kritizuje Vladimír Balaš.
Školy již dnes mají pravomoc odpouštět platby za obědy dětem, které jsou v tíživé situaci. „Bohužel to moc nedělají, protože jim to zřizovatelé nechtějí proplácet,“ popisuje sociolog Daniel Prokop.
Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet. Více se na školách objevuje i šikana učitele.
Podle ředitelky školy Tomášové se situace výrazně zhoršila po pandemii. Před covidem škola platila za nemocenské kolem 200 tisíc korun za celý rok, letos je to za leden a únor už 250 tisíc korun.
Obědy jsou pro některé děti ze sociálně slabých rodin jediným jídlem denně. Na základní škole v Náchodě za něj nemusí díky dotacím od organizace Woman for Woman platit 21 ze 300 strávníků.
Na střední školy se letos hlásí populačně nejsilnější ročník potomků tzv. Husákových dětí. Ekonom Münich o tom, jak moc vzdělané lidi potřebuje česká ekonomika.
„Takže lze říci, že pokud novelu schválíme, je možné, aby ve školách učili nekvalifikovaní učitelé. Pak budou učit právě v těchto regionech, kde už v současnosti jsou ty vzdělávací výsledky slabší.“
„Někteří politici ještě v roce 2023 vykládají, kolik musíme vyprodukovat lakýrníků, svářečů a pracovníků pro CNC stroje. To je neuvěřitelné a nikde jinde jsem to neslyšel. Je to nesmysl,“ číká Kania.
Předmětem sporu mezi poslanci bylo zavedení možnosti, aby jako kvalifikovaní učili i odborně vzdělaní nepedagogové, s čímž nesouhlasí asociace děkanů vysokoškolských fakult a některé učitelské spolky.
Školní jídelny můžou zdražit obědy o 20 procent. Ministerstvo školství zvýšilo limit kvůli rostoucím cenám energií a potravin. Podle zjištění ČTK se ale naprostá většina jídelen zdražovat nechystá.
Pololetní vysvědčení dostane přibližně 1,5 milionu žáků a středoškoláků. Druhé pololetí školákům začíná hned ve středu. Jednodenní pololetní prázdniny připadají až na pátek, aby navazovaly na víkend.
„Děti čtou celým tělem. V našem výzkumu téměř všechny děti jednoznačně odsoudily čtení ve vzpřímené sedící pozici. Jenomže takhle sedí ve škole většinu času,“ upozorňuje Anežka Kuzmičová.
„Hodnocení by ale mělo probíhat kontinuálně, ne že se v lednu napíše 30 testů a pak se to vyhodnotí. Jenže známky spíš reflektují to, co se nenaučilo, než co už umí,“ tvrdí Petra Mazancová.
Vláda připravuje reformu stravování ve školách i nemocnicích, píšou Lidové noviny. A lidé hledají možnosti, jak ušetřit na vejcích, popisuje Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
O dotace na úpravy takzvaných brownfieldů mají obce enormní zájem, píše deník E15. A pojištění auta může podle Mf Dnes zdražit. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Taxikář chtěl převézt uprchlíky a dostal podmínku, píše Právo. A investovat do garáže nebo parkovacího stání se může vyplatit, informuje Ekonom. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ministerstvo školství chce změnit způsob, jak jsou asistenti přidělováni do škol dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Jsou tyto parametry nastavené správně?
„Dosud jsme měli v Česku jenom legislativu, která ale nestačila. Existuje totiž spousta situací, ve kterých se musíme zabývat etikou a řešit, co bude pro žáka nejpřínosnější,“ říká Marková.
V českém tisku se dočtete o cenách bytů u stanic pražského metra. Tématu se věnuje deník E15. A české pivo se dá dál koupit v Rusku, popisují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Každé desáté dítě uniká testům na SMA, varuje Mf Dnes. A od pandemie přibývá dětí, které se učí doma, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
K čemu jsou známky? Není lepší slovní hodnocení? Mají žáci hodnotit kvalitu výuky učitele? Zabíjí škola kreativitu? Poslechněte si rozhovor s ředitelem Edukační laboratoře Michalem Orságem.
Když před necelým rokem převzala vládu koalice Spolu a Pirátů se STAN, zavázala se, že do konce roku zlepší podmínky pro učitele. Jenže zákon, kterým by vláda svůj závazek splnila, stále chybí.
Z dat, která zpracovala Rada vysokých škol, vyplývá, že zvyšování mezd vysokoškolských pedagogů v uplynulých letech nedrželo tempo s tím, jak se přidávalo pracovníkům v základních a středních školách.