česko-německé vztahy

|Alžběta Havlová, mta |Zprávy ze světa

Česko-německé vztahy jsou údajně nejhorší za posledních 20 let

V česko-německých vztazích panuje podle diplomatů nejhorší nálada za posledních dvacet let. Důvodem jsou podle Hospodářských novin hlavně rozdílné názory obou zemí na uprchlické kvóty. Češi prý nedokázali Němcům a ostatním evropským partnerům dostatečně vysvětlit své argumenty. Vzájemné vztahy jsou prý dokonce tak špatné, že kancléřka Merkelová nezvedá premiéru Sobotkovi telefon.

|Klára Stejskalová, Marína Dvořáková, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Česko-německá fotbalová škola má podporu Fondu budoucnosti, který slaví už 15 let

Na začátku byla česko-německá deklarace, kterou vlády obou zemí podepsaly v roce 1997. Tento rok je milníkem ve vztazích obou zemí, který udělal tečku za minulostí a otevřel cestu k nové spolupráci. Té napomáhá Česko-německý fond budoucnosti, který dnes slaví 15 let existence. Součástí spolupráce obou stran je mnoho projektů. Jedním z nich je i česko-německá fotbalová škola.

|Klára Stejskalová, mta |Zprávy ze světa

Česko se dostává na okraj dění v EU, shodují se němečtí experti oslovení ČRo

Do Prahy v úterý přijede německá kancléřka Angela Merkelová. Diplomaté mluví o tom, že česko-německé vztahy nikdy nebyly na lepší úrovni. Je tomu ale skutečně tak? Jaký obraz o sobě vysílá Česká republika do zahraničí? Zůstává pro Berlín partnerem, nebo ji zařadili do klubu zemí s nevypočitatelným a nepředvídatelným chováním, do zemí, se kterými se už o zásadních tématech budoucnosti nediskutuje?

|Markéta Bartošová, Ondřej Bouda, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Česko se nemá se sudetskými Němci o čem bavit, myslí si Schwarzenberg

Nejvyšší představitel sudetoněmeckého Landsmannschaftu Bernd Posselt vyzval německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho, aby na dnešní schůzce se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem vznesl požadavek sudetských Němců na přímá jednání s českou vládou. Oba ministři se ale na svých veřejných vystoupeních sudetoněmecké otázce pečlivě vyhýbali.

|Jiří Hošek, bre |Zprávy ze světa

Česko-německé vztahy pohledem nového velvyslance v Praze

Česko-německé vztahy jsou na první pohled docela idylické, najde se ale několik témat, ve kterých se ukrývá značná výbušnost. Například v dohledné době by se Německo mohlo začít ptát, jak je to s bezpečností starších českých jaderných reaktorů, hlavně dukovanských. To se alespoň šušká v diplomatických kuloárech. Nejen o tomto tématu si povídal redaktor Radiožurnálu Jiří Hošek s novým německým velvyslancem v Česku Detlefem Lingemannem.

|Pavel Polák, Lucie Maňourová |Regiony

Německá ambasáda v Praze se otevřela pro veřejnost

Opravdu málokdy se otevřou dveře cizí ambasády úplně všem lidem, kteří chtějí vstoupit. Německé velvyslanectví v Praze se dnes veřejnosti otevřelo teprve podruhé za celou svoji téměř čtyřicetiletou existenci. Do budovy historického Lobkovického paláce vešel spolu s ostatními návštěvníky i reportér Českého rozhlasu Pavel Polák.

|Pavel Polák, Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

Nikdy nechtěl být diplomatem, ale nakonec se jím stal. Slaví 80

Diplomaté informují své nadřízené o věcech, které se zpravidla dají vyčíst z novin. Jeden český velvyslanec ve výslužbě tvrdí, že diplomaté mají hlavně dělat dobré jméno zemi, kterou zastupují. Říká to František Černý, který po listopadové revoluci strávil v Bonnu a Berlíně jedenáct let. Byl to také on, kdo velkou měrou přispěl k tomu, že se naše komplikované sousedské vztahy s Německem výrazně zlepšily. František Černý dnes slaví 80. narozeniny.