„Klenoty se staly po vzniku republiky takzvanou korunou bez krále. Byly jakýmsi reliktem doby monarchie a republika se k nim snažila zaujmout stanovisko, najít vztah,“ říká historik.
Ověřovna serveru iROZHLAS.cz přináší trojici nejrozšířenějších falešných informací, které mají poškodit jednoho či druhého prezidentského kandidáta. Opět vše vysvětlujeme v kontextu.
K rozdělení české a slovenské měny došlo 8. února 1993. Centrální banka vydá výročních tisícikorun 200 tisíc kusů. Přesnou hodnotu, kterou by mohly v budoucnu mít, si netroufají sběratelé odhadovat.
Podle učitele dějepisu na pražském gymnáziu Matyáše Borovského studenti sice mají ponětí o tom, kdo to Jan Palach byl, často si ho ale pletou s jinými osobnostmi.
Jen málokterá volební místnost nabízí takové kulisy jako ambasáda v Paříži. Češi tam vybírají nového prezidenta nebo prezidentku v přízemí paláce někdejší komtesy.
Vztahy Česka a Slovenska jsou i dnes mimořádné, řekl premiér Petr Fiala v bratislavském Národním divadle během galavečeru ke 30. výročí vzniku Slovenské republiky.
Československý stát také vystřídal několik úředních názvů: Československá republika, Československá socialistická republika, Česká a Slovenská Federativní Republika.
„Dokázal hájit lidská práva nejen ve své vlasti. Jeho odkaz je i v dnešní pohnuté době stále aktuální,“ reagovalo na twitteru na zprávu české ministerstvo zahraničí.
Na 45 procent Slováků si myslí, že rozdělení Československa nebylo přínosné. Ukázal to prosincový průzkum slovenské agenturoy AKO. Jak výrazně se od sebe za 30 let Češi a Slováci vzdálili kulturně?
Rozdělení federace nebylo před rokem 1993 doprovázeno referendem. Bylo by zajímavé vidět, jaká část slovenské i české společnosti tehdy skutečně chtěla samostatnost.
„Před rozdělením Československa vznikl sociologický průzkum, jak se Slováci dívají na Čechy a jak se Češi dívají na Slováky,“ říká historik Stehlík. „Dnes bychom něco podobného těžko vydali.“
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ
„Mám v Česku přátele. Moji kamarádi z Olomouce mi pomáhali to tady otevřít. I teď na mne dávají pozor. Kdybychom se náhodou odchylovali od receptů, opraví nám je,“ říká majitel Hajnosz.
Nový internetový projekt nyní nabízí možnost porovnat různé nahrávky politického procesu s Rudolfem Slánským. Autoři projektu tak chtějí ukázat, jak komunistický režim manipuloval s veřejností.
„Zpočátku byl hledán obviněný, který by reprezentoval takzvanou nacionalistickou úchylku. Než ale k procesu s Rudolfem Slánským došlo, změnily se akcenty sovětské politiky,“ popisuje historik.
Pavel Kosatík vydal knihu Slovensko 30 let poté. „Je to moje druhá kniha o Slovensku. Ta první byla o historii, tahle je o současnosti, která je politicky dost hrozná,“ shrnuje.
Na konci války v roce 1945 Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. 70. výročí politického procesu připomíná seriál Radiožurnálu.
Češi si připomínají události sametové revoluce z roku 1989. Po celé zemi probíhali demonstrace a připomínkové happeningy. Středobodem dění je pražská Národní třída.
Volání po svobodě a demokracii se před 33 lety Bratislavou ozývalo už 16. listopadu, den před událostmi na Národní třídě v Praze. Do ulic tehdy vyrazilo na 200 studentů.
Petice Několik vět rozlomila ghetto opozice a umožnila vytvoření daleko širší platformy, popsal historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
„Od počátku roku 1989 bylo možné cestovat do zahraničí, pokud občan dostal legálně peníze ze zahraničí,“ popisuje historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.