Československo

Nejnovější zprávy

Pronásledovali emigranty až za železnou oponu, tam postřelili Němce. Trestu uniknou

|Pavel Polák |Zprávy z domova

Německo nebude vyšetřovat československé pohraničníky, kteří před 30 lety postřelili na německém území tehdy 59letého podplukovníka ve výslužbě Johanna Dicka. Radiožurnálu to potvrdilo státní zastupitelství v bavorském Weidenu, které případ posuzovalo na základě trestního oznámení Platformy evropské paměti a svědomí se sídlem v Praze.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Emigranti z Československa chtějí zpátky občanství. Po brexitu řeší ambasáda desítky žádostí

Přibližně sedm desítek lidí českého původu požádalo od loňského června o české občanství. Z velké části jde o emigranty, kteří z Československa odjeli po letech 1948 a 1968, a jejich potomky, řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka. Obavy z problémů, které může přinést brexit, se lidé snaží řešit i získáváním povolení k trvalému pobytu. Řada z nich si ale stěžuje na jeho komplikovanost.

|Jiří Hošek |Zprávy z domova

Exkluzivně z archivů: Československo na Thatcherovou zapůsobilo. Výborný rozhovor, chválila Havla

DOKUMENT. Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová cítila velkou náklonnost k Václavu Havlovi a návštěva Československa v roce 1990 na ni zanechala velký dojem. Vyplývá to z nově odtajněných materiálů londýnské vlády, které v Národním archivu v Londýně našel zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. Narazil také na poznámky ze setkání Železné lady s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem, který ministerskou předsedkyni ujišťoval, že Československo rozhodně zůstane federálním státem.