česko,tisk

Deníky o kandidatuře Jana Švejnara

|Barbora Pirochová |Zprávy z domova

"Švejnar půjde proti Klausovi", tak zní úvodní titulek Hospodářských novin. Ekonom Jan Švejnar se podle listu po půl roce vyjednávání rozhodl, že bude kandidovat proti Václavu Klausovi na post prezidenta republiky. Získal už příslib prvních deseti volitelských hlasů, což je jakási vstupenka do volby. V pátek by měl oficiální kandidaturu oznámit.

|Marie Matúšů, Barbora Pirochová |Zprávy z domova

Deníky o ukončení stíhání Jiřího Čunka

Na první stránce všech hlavních celostátních novin se dočtete o tom, že bylo ukončeno stíhání předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Na úplně první místo ale - jako jediný - umístil zprávu deník Právo. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká včera posvětila rozhodnutí jihlavského žalobce Arifa Salichova Čunkovo stíhání pro podezření z korupce zastavit.

|Marie Matúšů, David Vandrovec |Zprávy z domova

Deníky o plánované stávce učitelů

Učitelé jsou rozhodnuti 4. prosince stávkovat, píše Právo s odvoláním na předsedu školských odborů Františka Dobšíka. Největším zatím známým sponzorem charity Zuzany Paroubkové je podle Mladé fronty Dnes a Práva ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Tuzemské internetové portály Centrum.cz a Atlas.cz jsou na prodej. Tématu se věnují Hospodářské noviny.

|Marie Matúšů, Zuzana Vlčková |Zprávy z domova

Deníky o zastavení stíhání Jiřího Čunka

Většina deníků se věnuje zastavení trestního stíhání předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Deník Právo v této souvislosti připomíná, že Úřadu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké v pondělí začala opět běžet tříměsíční lhůta na přezkum věci. Neočekává se ale, že by Nejvyšší státní zastupitelství verdikt Arifa Salichova tentokrát změnilo.

|Marie Matúšů, Zuzana Vlčková |Zprávy z domova

Deníky o rychlé jízdě Jiřího Paroubka a innsbruckém letu Mirka Topolánka

Lidové noviny nadepsaly svůj úvodní článek titulkem: Tajemný Topolánkův výlet. Jako tajemný se listu jeví konec oficiální návštěvy Bulharska, kterou premiér absolvoval před dvěma týdny. Vládní letadlo, jež jej mělo po skončení návštěvy dopravit nejbližší trasou zpět do vlasti, to "vzalo" ze Sofie mírným obloukem přes rakouský Innsbruck, kde Topolánek vystoupil. Hlavním tématem Mladé fronty Dnes je sobotní jízda Jiřího Paroubka do Mariánských Lázní, při které měl jeho řidič udělat několik dopravních přestupků. Mladá fronta Dnes píše: Jiří Paroubek si není porušení předpisů vědom, třebaže fakta jsou jasná. Jiné přitom za porušování předpisů kritizoval.

|Marie Matúšů, Kateřina Křenová |Zprávy z domova

Deníky o euthanasii v Česku a možnosti neplatit poplatky u lékaře

I v Česku se ordinuje smrt. Dočteme se to v Lidových novinách, podle kterých čeští lékaři přiznávají, že u beznadějných případů sami ukončují léčbu. V tomto případě se ale nejedná o euthanasii, kdy sám nemocný o usmrcení požádá. Téma z lékařského prostředí zaujalo i Hospodářské noviny. Od ledna by měli lékaři a lékárníci vybírat poplatky. Pokud tak neučiní, hrozí jim až padesátitisícová pokuta od pojišťovny. Podle Hospodářských novin ale budou moci čas od času pacientům placení odpustit.

|Marie Matúšů, Barbora Pirochová |Zprávy z domova

Deníkům dominuje nová aféra předsedy lidovců Jiřího Čunka

Titulním stranám dnešních deníků vévodí téměř bez výjimky jedno téma, a to nová aféra vicepremiéra a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Česká televize v pondělí odvysílala reportáž, podle které Čunek před téměř deseti lety údajně pobíral sociální dávky a přitom ve stejné době na své účty uložil tři a půl milionu korun. Vicepremiér se k věci odmítl vyjadřovat.

Většinu deníku spojuje téma - sponzoři nadace Zuzany Paroubkové

|Marie Matúšů, Zuzana Vlčková |Zprávy z domova

Lidové noviny našly třetího sponzora Zuzany Paroubkové. Bývalé manželce předsedy ČSSD kromě provozovatele hotelů a kasin Jana Dostála a Čechorakušana Eduarda Haranta měl přispívat také pražský právník Miroslav Jansta. Přítel Jiřího Paroubka i Stanislava Grosse je nazýván šedou eminencí sociální demokracie. Podnikatelé a průmyslníci přišli podle článku Hospodářských novin se zatím nejsilnější kritikou Topolánkovy vlády. Prezident Václav Klaus podle Práva zahrál na strunu komunistům, jejichž hlasy nutně potřebuje při únorové volbě hlavy státu.

|Marie Matúšů, Kateřina Křenová |Zprávy z domova

Deníky si všímají charity a nejasností kolem ní

Mladou frontu Dnes zaujaly podivné dary sdružení Zuzany Paroubkové. Její organizace existuje něco málo přes rok. A jen za prvních sedm měsíců tohoto roku získala od patnácti dárců téměř 14 milionů korun. Téma charity zaujalo i Hospodářské noviny, které píší: České firmy daly na dobročinné účely tři čtvrtě miliardy korun. Patří tak k nejštědřejším v Evropě. Právo zjistilo, že v protikorupční policii to vře. Detektivové totiž mají nařízeno, že bez svolení nadřízených na centrále nesmějí začít kohokoli prověřovat. Lidové noviny zaujala informace, že pochodu neonacistů se postaví živý řetěz z politiků.

|Marie Matúšů, Šárka Fenyková |Zprávy z domova

Deníky komentují úmysl Roberta Gatese, pozvat do Brd ruské experty

Většina celostátních českých deníků věnuje alespoň jeden článek na úvodní straně včerejší návštěvě amerického ministra obrany Roberta Gatese. I vzhledem k minulosti zní titulky: "Gates zve Rusy do Česka", "U radaru mají být i Rusové" nebo "Chci pozvat do Brd Rusy, řekl Gates" , dost úderně. Nicméně články v podstatě jen reflektují včerejší Gatesovu návštěvu, na které se ministr zmínil o tom, že by, pokud s tím bude česká strana souhlasit, mohli Američané umožnit na základně pobyt i ruským vojenským expertům. A ještě jedna událost se dostala do všech novin - sportovním rubrikám vévodí titulky poukazující na včerejší debakl Slávie v Lize mistrů.

|Marie Matúšů, Zuzana Vlčková |Zprávy z domova

MF Dnes: Vzniká kolem prezidenta Klause kult osobnosti?

Hlavním tématem Mladé fronty Dnes je dnes doprava. List připomíná dva roky staré výzvy tehdejšího poslance Ivana Langera na adresu vlády Jiřího Paroubka. Farmaceutické firmy podle Hospodářských novin vědí, jak přimět lékaře k předepisování právě jejich léků. A to i za cenu úplatků. Exkluzivní text Václava Havla o Národní knihovně najdete v Lidových novinách. Havel kritizuje útoky na návrh světově proslulého architekta českého původu Jana Kaplického. Nad tím, jestli kolem prezidenta Václava Klause vzniká kult osobnosti se zamýšlí Mladá fronta Dnes. Stává se prezident Klaus "tatíčkem"? Vzniká kolem něho kult osobnosti?

|Zuzana Vlčková |Zprávy z domova

HN: Ekologové mají platit za průtahy při stavbě dálnic

Ministerstvo dopravy se chce u soudu domáhat, aby mu ekologická sdružení nahradila škodu, která mu vznikla průtahy při přípravě stavby dálnic. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Náměstek ministra dopravy Jiří Hodač nechtěl uvést případy, o které jde. O žalobě nicméně hovořil v souvislosti s částí dálnice D8 z Prahy na Ústí nad Labem přes České středohoří. Nemusí jít však jen o tenhle případ.

|Barbora Kučerová |Zprávy z domova

HN: Průvodce po změnách v daňovém, sociálním a zdravotním systému

Dnešní deníky jsou, co se týká domácího dění, téměř monotematické, všechny se ve velké míře věnují reformnímu balíku, který včera prošel poslaneckou sněmovnou. Hospodářské noviny kromě zpravodajství ze sněmovny a dalších souvisejících článků přinášejí přehledného průvodce po změnách v daňovém, sociálním a zdravotním systému a také tabulky s propočty, jak se daňová reforma promítne do výše platů. Mladá fronta DNES zase nabízí přehled po reformě od A do Z.

HN: Daně klesnou, a potom stoupnou

|Barbora Kučerová, Magdaléna Trusinová |Zprávy z domova

Hospodářské noviny upozorňují, že změna, kterou na poslední chvíli prosadila Občanská demokratická strana, mnoha lidem v roce 2009 zvýší daně. Sazbu 12.5 % ze superhrubé mzdy totiž doplňují výrazně nižší slevy na daních. Pro většinu lidí to znamená vyšší daně než budou platit v roce 2008, kdy bude sazba 15 %. Dojde tak k paradoxní situaci, kdy mnoha lidem příští rok daně klesnou, aby potom za rok zase stouply. Vypočítávají Hospodářské noviny.

|Barbora Kučerová, Magdaléna Trusinová |Zprávy z domova

MFD: Topolánek věří, že reforma projde

Dnešní deníky se vesměs věnují reformě veřejných financí. Předseda vlády Mirek Topolánek věří, že reformní "balík" poslaneckou sněmovnou projde. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu DNES. Zítra začnou poslanci reformy projednávat. Premiér naznačil, že se mu podařilo přesvědčit rebely mezi vládními poslanci, kteří měli vůči změnám v systému daní, omezení sociálních dávek a zavedení poplatků u lékaře výhrady. "Jsem vcelku v klidu, poslanci se seznámili se změnami a mám pocit, že pochopili podstatu a že tomu nebudou bránit," řekl premiér Topolánek.

|Julie Rákosová |Zprávy z domova

Mirek Topolánek už má svůj kabinet sestavený, píší Lidové noviny

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek už má svůj kabinet sestavený, zbývá ho jenom jmenovat. Personální obsazení rozebírají Lidové noviny. Mirek Topolánek podle Hospodářských novin chystá veřejný slib, že nepoškodí malé strany. Mladá fronta Dnes informuje, že sehnat anabolika na internetu není nic složitého.