Český svaz bojovníků za svobodu

Český svaz bojovníků za svobodu v textech na iROZHLASU

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Nový spolek bojovníků za svobodu existuje už dva měsíce. Hlásí se do něj stovky lidí a vzniká i logo

Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který založili bývalí členové Českého svazu bojovníků za svobodu, existuje už dva měsíce. Vstoupilo do něj přes 100 členů a další stovky si podaly přihlášky. Někteří z nich zároveň odešli ze svazu bojovníků. Ten v posledních měsících čelí velké kritice kvůli vylučování členů nebo neprůhlednému hospodaření.

|Veronika Hlaváčová, Ondřej Patrovský |Zprávy z domova

Z Českého svazu bojovníků za svobodu odcházejí další lidé. Tentokrát pozůstalí po lidické ženě Anně Nešporové

Z Českého svazu bojovníků za svobodu odchází další dvě osobnosti. Opustit spolek se rozhodl Antonín Nešpor se svou dcerou Pavlou. Jde o pozůstalé po lidické ženě Anně Nešporové. Antonín, který je zároveň předsedou Občanského sdružení Lidice, řekl Radiožurnálu, že mu vadí hlavně nedemokratický přístup uvnitř organizace.

|Petra Holinková, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Svaz bojovníků za svobodu dostal v minulých dvou letech přes 20 milionů z veřejných peněz

Jen v letech 2014 a 2015 dostal Český svaz bojovníků za svobodu z veřejných zdrojů dotace ve výši 20 717 687 korun. Nejvíce peněz obdržel od ministerstva financí a ministerstva obrany. Kvůli poměrům ve svazu, které v posledních dnech vycházejí najevo, ale ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připustil, že finanční podporu svazu ukončí. Přitom za posledních 10 let dostal od rezortu obrany přes 5 milionů korun. A mohl dostat i více.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

'Jako za komunistů. Stydím se.' Z Českého svazu bojovníků za svobodu odchází další členové

Český svaz bojovníků za svobodu opouštějí další významné osobnosti. Nelíbí se jim přístup vedení, které ruší regionální buňky a vylučuje lidi, protože se vyjadřují do médií. Nedávno vystoupil válečný veterán Pavel Vranský nebo soudkyně Markéta Čermínová. Pro odchod se teď rozhodla také vnučka lidické ženy Klára Kalibová a dlouholetá členka, 86letá Eva Lišková, která přežila Osvětim. V neděli přišla navíc Česká televize s informací, že místopředseda Svazu Milan Andres pracoval pro StB.