Český svaz bojovníků za svobodu

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Nový spolek bojovníků za svobodu existuje už dva měsíce. Hlásí se do něj stovky lidí a vzniká i logo

Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který založili bývalí členové Českého svazu bojovníků za svobodu, existuje už dva měsíce. Vstoupilo do něj přes 100 členů a další stovky si podaly přihlášky. Někteří z nich zároveň odešli ze svazu bojovníků. Ten v posledních měsících čelí velké kritice kvůli vylučování členů nebo neprůhlednému hospodaření.

|Veronika Hlaváčová, Ondřej Patrovský |Zprávy z domova

Z Českého svazu bojovníků za svobodu odcházejí další lidé. Tentokrát pozůstalí po lidické ženě Anně Nešporové

Z Českého svazu bojovníků za svobodu odchází další dvě osobnosti. Opustit spolek se rozhodl Antonín Nešpor se svou dcerou Pavlou. Jde o pozůstalé po lidické ženě Anně Nešporové. Antonín, který je zároveň předsedou Občanského sdružení Lidice, řekl Radiožurnálu, že mu vadí hlavně nedemokratický přístup uvnitř organizace.

Svaz bojovníků za svobodu dostal v minulých dvou letech přes 20 milionů z veřejných peněz

|Petra Holinková, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Jen v letech 2014 a 2015 dostal Český svaz bojovníků za svobodu z veřejných zdrojů dotace ve výši 20 717 687 korun. Nejvíce peněz obdržel od ministerstva financí a ministerstva obrany. Kvůli poměrům ve svazu, které v posledních dnech vycházejí najevo, ale ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připustil, že finanční podporu svazu ukončí. Přitom za posledních 10 let dostal od rezortu obrany přes 5 milionů korun. A mohl dostat i více.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

'Jako za komunistů. Stydím se.' Z Českého svazu bojovníků za svobodu odchází další členové

Český svaz bojovníků za svobodu opouštějí další významné osobnosti. Nelíbí se jim přístup vedení, které ruší regionální buňky a vylučuje lidi, protože se vyjadřují do médií. Nedávno vystoupil válečný veterán Pavel Vranský nebo soudkyně Markéta Čermínová. Pro odchod se teď rozhodla také vnučka lidické ženy Klára Kalibová a dlouholetá členka, 86letá Eva Lišková, která přežila Osvětim. V neděli přišla navíc Česká televize s informací, že místopředseda Svazu Milan Andres pracoval pro StB.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Místopředseda svazu bojovníků za svobodu Andres pracoval pro StB. Odstoupit nechce

Český svaz bojovníků za svobodu má další problém. Na protest proti jednání ústředního výboru ze svazu v říjnu vystoupili válečný hrdina Pavel Vranský nebo dvě ženy spojené s ležáckou tragédií. Pořad České televize 168 hodin teď přišel s informací, že místopředseda svazu Milan Andres pracoval před rokem 1989 pro vojenskou kontrarozvědku, která spadala pod Státní bezpečnost (StB). Andres to nepopírá, ale funkce se vzdát nehodlá.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Válečný hrdina Vranský vystoupil ze svazu bojovníků za svobodu. Nikdo se nemohl ozvat, protestuje

Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu na úterním zasedání zrušil kladenskou a jičínskou okresní organizaci svazu. Vyloučil navíc tři členy. Důvodem jsou prý kritika a pomlouvačná kampaň v médiích. Na protest proti jednání ústředního výboru ze svazi vystoupil válečný veterán od Tobrúku Pavel Vranský.

| ČTK |Zprávy z domova

Historik Imhof vrací kvůli Zemanovi medaili za zásluhy. Ničí pověst Česka, vytýká prezidentovi

Německý historik Werner Imhof, který organizoval a pedagogicky doprovázel několik stovek debat s českými pamětníky holokaustu, vrací zpět medaili za zásluhy Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Vadí mu, že ji od nového vedení svazu dostal i prezident Miloš Zeman. Imhof to v sobotu sdělil ČTK. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vrácení medaile považuje za čistě politické gesto.

|Vladimír Kroc, Pavla Firbacherová, Kateřina Havránková |Zprávy z domova

Lidické ženy vystoupily ze svazu bojovníků. Kvůli nové předsedkyni Bobošíkové

Poslední tři žijící ženy lidické tragédie - Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová - ukončily členství v základní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích. Nesouhlasí s volbou nové předsedkyně, někdejší novinářky a bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové.

|Jana Zemanová, Lucie Weissová, Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Zemana podpořil šéf Českého svazu bojovníků za svobodu, Schwarzenberga političtí vězni

Miloše Zemana se rozhodl v druhém kole přímé volby prezidenta podpořit i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Karlu Schwarzenbergovi vyčítá mimo jiné postoje k poválečnému odsunu sudetských Němců. Konfederace politických vězňů se zase postavila za Schwarzenberga.