CETA

CETA v textech na iROZHLASU

EU se dohodla na úpravě CETA. Na summit do Bruselu přijede i kanadský premiér Trudeau

| ČTK, Martin Balucha |Ekonomika

Obchodní smlouvu mezi Kanadou a Evropskou unií známou jako CETA podepíšou státníci v neděli. Podpis dohody schválily tři parlamenty frankofonní části Belgie. Místní centrální vláda tak získala mandát, aby smlouvu CETA podpořila. Změny potvrdily i zbylé unijní země. Na nedělní podpis smlouvy přijede do Bruselu i kanadský premiér Justin Trudeau.

|Lenka Jansová |Ekonomika

Vláda schválila dohodu o volném obchodu s Kanadou. CETA má pomoci českému exportu

Zatím nejambicióznější dohodou o volném obchodu mezi Evropskou unií a třetí zemí má být smlouva CETA s Kanadou. Její návrh dnes schválial vláda. Českým firmám by mohla přinést řadu nových příležitostí. Spotřebitelům dokonce nižší ceny některých výrobků. Podle kritiků ale může třeba zhoršit kvalitu zboží, například potravin.

| ČRo, ČRo Plus |Ekonomika

Je to šance vylepšit si pozici před jednáním o TTIP, říká Mládek o smlouvě EU s Kanadou

O obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou dnes v Bratislavě jednají ministři zemí osmadvacítky, kteří jsou zodpovědní za mezinárodní obchod. Podle českého ministra průmyslu Jan Mládka (ČSSD) by CETA, jak se smlouvě říká, mohla pomoci unii k lepší pozici i v jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy (TTIP). Řekl to v rozhovoru pro ČRo Plus. Vůči smlouvě však zaznívají i kritické hlasy. Třeba podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) má smlouva s Kanadou stejná negativa jako TTIP, a výhrady má politička i vůči tomu, jak by měla být CETA schvalována.

|Pavel Polák, Anna Jadrná |Ekonomika

Šéf německých socialistů podpořil obchodní dohodu mezi EU a Kanadou. Ve straně je ale i dost odpůrců

Německý ministr hospodářství a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel chce, aby Evropská unie uzavřela s Kanadou dohodu o volném obchodu, takzvanou CETA. Na stranickém sjezdu ve Wolfsburku sice většina delegátů svého předsedu podpořila. Mezi sociálními demokraty je ale zároveň dost odpůrců jak této dohody, tak plánované smlouvy TTIP se Spojenými státy.

Jednání EU a USA o volném obchodu zkrachovala, míní německý vicekancléř

| ČTK |Ekonomika

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.