Charleston

Charleston v textech na iROZHLASU

|Nikola Šrámková |Tenis

Souboj deblových spoluhráček vyhrála v Charlestonu Šafářová

Tenistka Lucie Šafářová vyřadila ve druhém kole na antukovém turnaji v Charlestonu svou parťačku ze čtyřhry Bethanii Mattekovou-Sandsovou. Nasazená patnáctá hráčka zvítězila nad Američankou ve dvou setech dvakrát 6:3 a připsala čtvrtou výhru z pěti vzájemných utkání.

V Charlestonu jsou dodnes rasově segregované i kostely. Místní to chtějí změnit

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Ve Spojených státech sílí debata o osudu konfederační vlajky. K výzvám za její odstranění v Jižní Karolíně se přidaly i další jižanské státy - Texas, Mississippi, Virginia a Tennessee. Diskusi rozpoutal rasově motivovaný útok na černošský kostel v Charlestonu, při kterém před týdnem zemřelo devět černošských věřících. Tragický případ připomněl, nakolik živé je v regionu dědictví rasové segregace. S rozdělením se dodnes potýkají i charlestonské církve, byť se to mnozí snaží změnit.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Obyvatelé amerického Charlestonu bojují proti rasismu a segregaci hudbou

Smutek, ale i pocit solidarity a naděje - tyto emoce prožívají po rasistickém útoku mnozí obyvatelé amerického Charlestonu. Střelba v historickém černošském kostele oživila bolavé rány z minulosti. Jižní Karolína patřila mezi otrokářské státy, které se i dnes potýkají s dědictvím rasismu a segregace. Temné kapitoly se mnozí místní obyvatelé snaží aktivně a hlavně společně překonávat prostřednictvím hudby a zpěvu.

|Lenka Kabrhelová, Marie Machytková, msk |Zprávy ze světa

Američan obviněný z útoku v Charlestonu zůstává ve vazbě, soudce ho vyslechl přes telemost

Jednadvacetiletý Američan Dyllan Roof, který je obviněný z devítinásobné vraždy při útoku v černošském kostele v Charlestonu, zůstává ve vazbě. Soud zamítnul jeho propuštění na kauci. Slyšení přes telemost sledovali příbuzní několika obětí. Policie vyšetřuje útok jako zločin motivovaný rasovou nenávistí. Americké ministerstvo spravedlnosti zjišťuje, zda šlo o teroristický čin.