Obyvatelé i chataři se snaží zabránit výstavbě karavanových stání v osadě Hory u Horní Plané na Českokrumlovsku. Obávají se hluku, zvýšené dopravy i dopadů na životní prostředí.
V českém tisku se v úterý dočtete, že zájem o koupi chat stále stoupá a ceny za ně raketově rostou. Průměrná cena jedné chaty už dosáhla 1,6 milionu korun, píší Hospodářské noviny.
Pondělní deník Právo píše o novém vyděračském viru Avaddon, který se velmi rychle šíří. Tématem Hospodářských novin je zase velký nárůst prodeje chat a chalup v Česku, a to meziročně o téměř polovinu.
Preventivní kontroly policisté nechystají, nejsou podle nich navíc účinné. Odůvodnění, že někdo jede na nákup, k příbuzným nebo z práce, se těžko ověřují.
Holubyho chata stojí zhruba tři sta metrů pod vrcholem Velké Javoriny, na kterém se tyčí vysoká vysílací věž. Nahoru vede od chaty stezka podél sjezdovky a letité kotvy.
Úspěchy české železniční dopravy, bleskové exekuce nebo pasti ve smlouvách na nové byty. to jsou témata čtvrtečního tisku. Jeho přehled připravil Radiožurnál.
Vykradených chat a chalup v Česku ubývá. Podle policejních statistik 'navštívili' zloději v prvních sedmi měsících letošního roku asi 1300 rekreačních objektů. Ve stejném období vloni přitom policisté řešili skoro 1700 krádeží v chatách a chalupách.
Opuštěné chatové osady nebo domy na samotách jsou ideálním terčem pro zloděje. S příchodem zimy je vyhledávají i bezdomovci nebo narkomani. Liberecký kraj je pro vykradače chat rájem, alespoň podle statistik. Hned po Středočeském kraji tam policie řeší nejvíce případů, letos jich do konce září bylo 271. Objasnit se podařilo jen zhruba pětinu z nich.
Letos už počtvrté vyrazili jičínští psovodi na kontrolu chatových oblastí, zatím ale ani jednou nenašli stopy vloupání. Chataři z Jičínska se podle policie naučili své domky důkladně zabezpečovat a nenechávat uvnitř cennosti.
Rušnou noc za sebou mají policisté na Kolínsku. V okolí Stříbrné Skalice kontrolovali chatové osady, které v zimním období lákají více zlodějů, hledaných osob nebo bezdomovců. Do akce se zapojil také vrtulník.
Opuštěné chaty jsou na podzim a v zimě už tradičním cílem zlodějů. Do míst, kde jsou krádeže nejčastější, proto policie posílá kontroly. Zároveň radí, jaká opatření mají lidé udělat, aby riziko nechtěné návštěvy co nejvíc umenšili.
Uklidit nářadí, zamknout všechny dveře a okenice, nejlépe si nainstalovat bezpečnostní alarm a nenechávat uvnitř žádné cennosti. Tak by mohl vypadat ve stručnosti návod na zazimování chat a chalup a rekreačních přístavků v zahrádkářských koloniích.
S chladným a sychravým podzimním počasím se do chatových oblastí a zahrádek na okrajích měst stahují bezdomovci. Přibývá také případů vykradených chat. Do terénu proto vyráží policisté, aby při pravidelných obchůzkách dění v koloniích kontrolovali. První takovou akci dnes odstartovala policie v Praze 10, v jedné z chat dokonce našla i malou pěstírnu konopí.
Policie vyzývá s koncem letní sezony všechny chataře, aby si pořádně zabezpečili své chaty před zloději. Vyplatí se investovat do lepšího zámku, a nechávat v objektu žádné cennosti.
Chaty u rybníka Olšovec v Jedovnicích na Blanensku dnes od rána kontrolovali policisté. Do preventivní akce se zapojili také psovodi a jízdní policie. Kontroly mají prověřit zabezpečení rekreačních objektů a upozornit majitele na nebezpečí vloupání do jejich chat.
Věznici Odolov nedaleko Červeného Kostelce opustily po amnestii prezidenta Klause už dvě třetiny odsouzených. Červenokostelečtí strážníci proto zpřísnili kontrolu chatových oblastí.
Na tři a půl tisíce chat vykradli letos zloději v Česku. Blížící se zima riziko ještě zvyšuje. Zatímco totiž majitelé rekreačních domků z chatových oblastí odjíždějí, do lokalit se stahují zlodějii. Psovodi na Vysočině i v dalších krajích proto v těchto dnech chaty obcházejí a lidem radí, jak domky zabezpečit.
Policisté v zimě kontrolují na běžkách, sněžnicích či sněžných skútrech odlehlé chaty v Orlických horách, kterým hrozí nejčastěji vykradení. Zjišťují především, zda jsou neporušená okna a dveře.
Na opuštěné chatové osady se zaměřují v tyto dny policisté na východě Čech. Právě zima je totiž tradičním obdobím krádeží. Chaty a chalupy zůstávají i několik měsíců bez dozoru majitelů. Jen za loňský rok řešili policisté v regionu desítky případů krádeží. Mizí elektronika, ale například i sekačky a pily.
Pravidelné kontroly komínů budou povinné od nového roku. Podle nařízení vlády musí každý prohlédnout kominík, a to alespoň jednou ročně. Novinka se týká i chat nebo chalup.
Krádeže v chatách a chalupách trápí řadu lokalit po celém Česku. Policisté teď řeší mnohem více krádeží než v jiných obdobích roku. Chataři se totiž po zimě vrací do rekreačních oblastí a policii právě vykradené chaty nahlašují.